západní evropa naznačuje zlepšení | Aktuality | autoweek.cz

Západní Evropa naznačuje zlepšení

Západní Evropa naznačuje zlepšení

09.01.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Prodej automobilů v západní Evropě se v prosinci zvýšil o 11,8 %. Uvádí to agentura Just auto na základě podkladů LMC Automotive.

Podle údajů LMC Automotive zaznamenal trh s automobily v západní Evropě v prosinci výrazný vzestup ve výši 11,8 % oproti stejnému období loňského roku.

Prodej automobilů v regionu za celý rok poklesl o 1,9 %, takže jen lehce překročil 11,5 milionu prodaných vozů. Závěr roku ale byl velmi silný, takže tempo prodeje v celoročním poměru odpovídalo celoročnímu prodeji 12,3 milionu vozů. V roce 2013 to bylo teprve podruhé, kdy tempo prodeje přesáhlo hranici 12 milionů vozů ročně.

Zatímco všechny hlavní trhy v prosinci zaznamenaly v meziročním srovnání nárůst (řada z nich ovšem v porovnání s velmi nízkým základem předchozího roku), o nejvýraznější tempo prodeje se zasloužily zejména výsledky ve Velké Británii a Nizozemí.

Z hlediska růstu objemu si v roce 2013 nejlépe vedl britský trh. Velká Británie v prosinci ukončila rok úspěšně, vzestupem odpovídajícím 23,8 %, přičemž si dobře vedl jak trh se soukromými, tak i firemními vozy. Britský trh jako jediný velký trh v celém uplynulém roce zaznamenal výrazný růst. Napomohly tomu především nízké úrokové sazby a obecný vzestup ekonomické aktivity v zemi.

Dramatickému růstu v Nizozemsku pomohly výrazné státní dotace podporující prodej ekologických vozidel s hybridním a elektrickým pohonem.

Také ve Španělsku se v roce 2013 prodej zvýšil, protože tomu napomohly pobídky v podobě šrotovného. V mezinárodním měřítku je ale 720 000 prodaných vozů pořád velmi málo.

Francouzský i italský trh v roce 2013 poklesly. Přestože německý trh v prosinci meziročně stoupl o 5,4 %, tempo růstu prodeje bylo opět zklamáním. Celkový objem prodeje v roce 2013 nedosáhl hranice 3 milionů vozů, takže celkově oproti roku 2012 poklesl o 4,2 %.

Mezi zeměmi se silnou ekonomikou vykázaly i v prosinci velký pokles Lucembursko (-11,5 %), Švýcarsko (-10,6 %), Finsko (-7,7 %) a Švédsko (-3,4 %), naopak významný růst byl zaznamenán v Dánsku (+33,2 %).

V rámci celé západní Evropy se ke konci roku začal objem prodeje dostávat nad úroveň propadu z konce roku 2008, na který tehdy většina vlád západoevropských zemí zareagovala zavedením šrotovného.

Obecně pozitivní trend tempa prodeje v průběhu roku 2013 podle LMC předznamenává růst v roce 2014. Analytici jsou však při předpovědích opatrní. Pro rok 2014 předpovídají mírný nárůst v rozsahu 2-3 %. 

  • Západní Evropa naznačuje zlepšení
  • Západní Evropa naznačuje zlepšení
  • Západní Evropa naznačuje zlepšení