závod emden míří do éry elektromobily | Aktuality | autoweek.cz

Závod Emden míří do éry elektromobily

Závod Emden míří do éry elektromobily

10.08.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V souvislosti s nástupem Thomase Schäfera do vedení společnosti Škoda Auto se opět vyrojily nesmyslné informace o přesunu výroby modelu Superb do Německa, konkrétně do Emdenu. Jenže Volkswagen má s tímto závodem úplně jiné plány.
Volkswagen v závodě Emden vyrábí modely Passat a Arteon. Od roku 2022 se k nim přidá kompaktní SUV ID.4 s elektrickým pohonem a později i další modely elektromobilů. Rekonstrukce závodu začala v červenci s cílem, aby z jeho bran elektromobily vyjížděly od roku 2022. Do závodu bude investována miliarda eur. Emden bude prvním výrobním závodem v Dolním Sasku, který bude vyrábět elektromobily ve velkém počtu.
 
Předseda představenstva značky Volkswagen Ralf Brandstätter k tomu řekl: „Urychlujeme systémovou změnu - Emden se stane důležitým pilířem naší elektrické strategie.“
 
Rekonstrukce závodu proběhne za plného provozu. Výroba modelů Passat, Passat Variant a Arteon včetně nové varianty Shooting Brake bude během víceletého přechodného období pokračovat. V poslední fázi rozšiřování výroby se technická kapacita výroby zvýší až na 300 000 elektromobilů.
 
Základem rekonstrukce závodu je výstavba nové montážní haly s plochou 50 000 m2. Lisovna a karosárna se navíc zvětší o 23 000 m2, lakovna bude modernizována a rozšířena o novou halu pro lakování střech vozidel černou barvou. Dvoubarevné lakování je jedním z charakteristických znaků rodiny ID. Kromě toho jsou plánovány nové sklady. Dokončení budov je plánováno na léto 2021.
 
Volkswagen chce být na světovém trhu lídrem v oblasti elektromobility. Do roku 2025 uvede značka Volkswagen na trh více než 20 modelů elektromobilů. Do roku 2024 investuje značka 11 miliard eur do elektromobility a četné výrobní závody připraví na výrobu elektromobilů. V Německu se budou elektromobily koncernu Volkswagen vyrábět v Cvikově, Emdenu, Hannoveru, Zuffenhausenu a Drážďanech. V zahraničí budou vznikat v závodech Mladá Boleslav, Chattanooga, Fo-šan a Anting.