závody bez řidičů! | Aktuality | autoweek.cz

Závody bez řidičů!

Závody bez řidičů!

01.04.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Projekt závodní série Roborace dostává konkrétní podobu. Představila podobu svých vozů a připravuje závody, které by se měly jezdit jako předehra šampionátu formule E, tedy monopostů poháněných elektromotory. Závodní premiéra by se měla odehrát ještě letos.
Závodní auto bez řidiče (nemůžeme ho proto označovat jako monopost) vypadá atraktivně. Není divu - jeho tvůrcem totiž je Daniel Simon, který byl výtvarníkem hollywoodských sci-fi Tron: Dědictví (Legacy) a Nevědomí (Oblivion). K tomu je ale potřeba dodat, že před tím byl designérem u Bugatti a má už za sebou design kdečeho včetně vesmírné lodě či závodního vozu pro Le Mans.
 
Simon ve svém návrhu maximálně využil skutečnost, že ve voze nemusí být řidič. Vzniklo atraktivní vozidlo, které by mělo mít velmi dobrou aerodynamiku (dokonce aktivní) současně poskytuje dostatek prostoru pro sponzory.
 
Společnost Roborace už vloni v listopadu ohlásila úmysl vytvořit doprovodný program šampionátu FIA Formule E. Tehdy nápad závodů automobilů bez řidičů bral málokdo vážně. Nyní ale vše dostává konkrétnější podobu. Mělo by se jezdit na stejných tratích jako Formule E, tedy v centrech velkých měst. Trénink, bude podstatně kratší, takže nenaruší hlavní program. Závod samotný má trvat asi hodinu. První závod by se měl jet snad ještě letos, ale přesný termín zatím není stanoven.
 
Soupeřit by mělo deset týmů, každý se dvěma vozy. Všechny týmy budou mít stejné vozy, ale soupeřit budou různé počítačové algoritmy a technologie využívající umělou inteligence pracující v reálném čase. Nepůjde tedy o samoúčelnou zábavu ale o skutečné závody, v nichž si budou měřit síly technická řešení.
 
O technickém řešení zatím není nic známo. Podle šéfa Roborace Denise Sverdlova by měly mít vozy elektrický pohon a měly by být schopny dosáhnout rychlost až 300 km/h. To by z nich činilo nejrychlejší autonomní automobily na světě.
  • Závody bez řidičů!
  • Závody bez řidičů!
  • Závody bez řidičů!