zil vyrobí nové kabriolety pro vojenské přehlídky | Aktuality | autoweek.cz

ZIL vyrobí nové kabriolety pro vojenské přehlídky

ZIL vyrobí nové kabriolety pro vojenské přehlídky

07.11.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Postavením nových kabrioletů, které se mají používat při vojenských přehlídkách na Rudém náměstí, byla pověřena ruská automobilka ZIL.

Podle ruských médií se základem pro nové kabriolety používané při vojenských přehlídkách na Rudém náměstí stane modernizovaná verze starých automobilů, které používají šasí z limuzín ZIL-41041.

Tato vozidla, která vznikla před mnoha lety, měla upravenou karoserii, nový interiér, vylepšené motory a samočinné převodovky Allison. V roce 2009 tyto vozy nicméně neprošly přijímacím testem ministerstva obrany. Postaveny byly zřejmě jen tři automobily, přičemž jeden z nich po neúspěšném testu dostal ukrajinský prezident Viktor Janukovič. Další dva zůstaly k dispozici v automobilce ZIL, stále nesoucí jméno jejího dlouholetého ředitele z 50. let I. A. Lichačeva (jméno ZIL nese od roku 1956, kdy bylo v původním názvu ZIS opuštěno jméno J. V. Stalina).

ZIL bude pro modernizaci potřebovat nové motory, změnit konstrukci přední i zadní části karoserie a zlepšit mechanismus stahovací střechy. Hotové vozy mají být uvedeny do provozu na začátku roku 2015.

Současné kabriolety, používané při přehlídkách na Rudém náměstí, se používají od roku 2010. Tato vozidla připravila na objednávku Ministerstva obrany společnost Atlant-Delta, která navenek nezměnila design vozů ZIL-41047, ale při konstrukci těchto vozidel použila šasi převzaté z amerických pick-upů GMC Sierra. Ministerstvo obrany si ale údajně stěžuje na kvalitu těchto vozů, především na malou tuhost karoserie. V souvislosti s tím bylo rozhodnuto změnit konstruktéra kabrioletů.

Realizátor projektu Cortege, v rámci něhož se postaví vozy pro nejvyšší představitele Ruské federace, byl vybrán už dříve. Projekt uskuteční Ústřední výzkumný institut automobilového průmyslu NAMI. Budoucí vozy ponesou značku ZIL a budou se v této továrně vyrábět, avšak konstrukční oddělení automobilky se na vývoji vozidel nebude podílet.