změny v představenstvu škoda auto | Aktuality | autoweek.cz

Změny v představenstvu Škoda Auto

Změny v představenstvu Škoda Auto

10.02.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

K 1. březnu 2021 byla Maren Gräfová jmenována členkou představenstva za oblast Řízení lidských zdrojů na místo Bohdana Wojnara a Martin Jahn se vrací do společnosti Škoda Auto, kde přebírá funkci člena představenstva pro prodej a marketing místo Alaina Faveye.
Společnost Škoda Auto oznámila změny v představenstvu. Maren Gräfová, dosud vedoucí HR koncernového top managementu, převezme funkci členky představenstva za oblast Řízení lidských zdrojů. Nahradí Bohdana Wojnara, který se rozhodl tuto pozici opustit po deseti letech. Bohdan Wojnar bude se společností Škoda Auto nadále úzce spolupracovat jako prezident Sdružení automobilového průmyslu.
 
Do automobilky Škoda se současně vrací český top manažer koncernu Volkswagen Martin Jahn, který převezme funkci člena představenstva pro prodej a marketing od Alaina Faveye. Ten bude v blízké době pověřen novými úkoly v managementu koncernu Volkswagen. Uvedené změny v představenstvu Škoda Auto vstupují v platnost 1. března 2021
 
Maren Gräfová je profesí právnička. Svoji kariéru v koncernu Volkswagen zahájila v roce 1999 ve společnosti Volkswagen Immobilien, nejprve v právním oddělení a poté jako asistentka výkonného ředitele. V letech 2002-2005 působila v personálním oddělení společnosti Volkswagen AG ve Wolfsburgu. V roce 2005 se vrátila do společnosti Volkswagen Immobilien na pozici prokuristky. Zde byla odpovědná za řízení lidských zdrojů, právní záležitosti, komunikaci a marketing i za rozvoj podniku.
 
V letech 2012 až 2015 pracovala ve společnosti FAW-Volkswagen v čínském Čchang-čchunu a působila jako vedoucí rozvoje managementu v oblasti řízení lidských zdrojů. V srpnu 2015 se vrátila do Wolfsburgu, kde převzala pozici vedoucí rozvoje managementu v oblastech výroby a logistiky, výroby komponentů a elektromobility. V listopadu 2018 byla jmenována vedoucí HR vrcholového managementu koncernu VW. Kromě toho je také členkou dozorčí rady společnosti Wolfsburg AG.
 
Bohdan Wojnar působil ve funkci člena představenstva společnosti Škoda Auto za oblast Řízení lidských zdrojů od ledna 2011, a je tak nejdéle působícím českým členem představenstva mladoboleslavské automobilky. V této pozici se podílel na celkové transformaci procesu řízení lidských zdrojů, rozvoji vzdělávacího systému pro zaměstnance či založení Škoda Academy. Měl velmi důležitou roli na aktivní a těsné spolupráci s Odbory KOVO. Vytvořil CSR strategii společnosti včetně založení Nadačního fondu Škoda Auto, investujícího přes 780 milionů korun do zvyšování atraktivity a kvality života v regionech, kde má automobilka své výrobní závody. Tato strategie vedla mimo jiné k zisku ocenění Top odpovědná velká firma. Bohdan Wojnar aktivně koordinoval jednání s Vládou ČR v oblasti transformace automobilového průmyslu, digitalizace a elektromobility a významně přispěl k rozvoji Škoda Auto Vysoké školy, včetně udělení mezinárodní akreditace.
 
V letech 2011-2016 byl Bohdan Wojnar viceprezidentem a od roku 2016 je prezidentem Sdružení automobilového průmyslu ČR. Od roku 2013 zastává rovněž funkci člena představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR a od jara roku 2020 je také členem Národní ekonomické rady vlády (NERV). Mimo to působí na několika pozicích v akademických institucích, v nichž bude nadále reprezentovat zájmy společnosti Škoda Auto.
 
Martin Jahn v letech 2006-2008 působil jako člen představenstva společnosti Škoda Auto pro oblast lidských zdrojů. Poté byl jmenován výkonným ředitelem společnosti Volkswagen Group NSC v Moskvě, kde byl odpovědný za prodeje koncernových značek. V letech 2010 až 2016 působil jako výkonný ředitel společnosti Volkswagen Group Fleet International v německém Wolfsburgu a jeho hlavní odpovědností bylo řízení celosvětových firemních prodejů koncernu Volkswagen. V roce 2016 se přestěhoval do čínského Čchang-čchunu, kde převzal pozici výkonného viceprezidenta pro prodej a marketing a výkonného ředitele značky Volkswagen ve společnosti FAW-VW. S Martinem Jahnem ve funkci viceprezidenta si firma FAW-VW vybudovala pevnou pozici na čínském trhu SUV, úspěšně uvedla na trh a rozvíjela značku Jetta a realizovala řadu projektů v oblasti digitalizace provozně-obchodních činností.
 
Alain Favey se stal členem představenstva společnosti Škoda Auto za prodej a marketing v září 2017. Během jeho funkčního období značka Škoda významně posílila ziskovost prodeje a navýšila svůj tržní podíl v Evropě o 1 % na 5,3 %. Prodejní organizace se pod jeho vedením intenzivně připravovala na uvedení prvního elektrického vozu Škoda, postaveného na platformě MEB, modelu Enyaq iV. Před příchodem do společnosti Škoda Auto působil jako výkonný ředitel největšího evropského distributora automobilů společnosti Porsche Holding Salzburg.
 

  • Změny v představenstvu Škoda Auto
  • Změny v představenstvu Škoda Auto
  • Změny v představenstvu Škoda Auto
  • Změny v představenstvu Škoda Auto