změny ve vrcholném vedení volkswagenu | Aktuality | autoweek.cz

Změny ve vrcholném vedení Volkswagenu

Změny ve vrcholném vedení Volkswagenu

18.12.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Volkswagen Group jmenovala pět nových vrcholných manažerů. Je mezi nimi další z bývalých vedoucích pracovníků Škoda Auto Fred Kappler. V USA Volkswagen najal specialistu na kompenzace Kennetha Feinberga.
Pětice nových vrcholných manažerů Volkswagen Group bude mít odpovědnost za všechny značky - jak Volkswagen, Audi, Seat a Škoda, tak i exkluzivní Porsche, Bentley a Lamborghini. Jejich jmenování je součástí strukturálních změn ve vedení koncernu, které mají urychlit rozhodovací procesy a zvýšit odpovědnost jednotlivých vedoucích manažerů. V důsledku těchto změn bude snížen počet manažerů přímo odpovědných koncernovému šéfovi na polovinu.
 
Pět nových vedoucích manažerů
Ulrich Eichhorn (54) nahradí na čele výzkumu a vývoje Ulricha Hackenberga. Eichhorn byl až do roku 2012 šéfinženýrem automobilky Bentley, poté stál v čele lobbyistické organizace německého automobilového průmyslu VDA.
 
Fred Kappler (57) působil v letech 2004 až 2009 ve Škoda Auto jako člen představenstva s odpovědností za prodej a marketing. Poté se ujal řízení divize poprodejních služeb koncernu Volkswagen. Nyní nahradí Christiana Klingera v roli vedoucího obchodu celé skupiny VW.
 
Michael Mauer vystřídá v roli šéfa designu skupiny Waltera de Silvu, který odešel z Volkswagenu bez souvislosti s aférou Dieselgate. Mauer přichází z pozice šéfdesignéra Porsche, kterou zastával od roku 2004. Před tím pracoval u Mercedesu-Benz, Saabu a GM Europe.
 
Wolfram Thomas (59), veterán pracující pro Volkswagen už 35 let, se ujímá vedení výroby, tedy pozice, která byla neobsazena už od roku 2014, kdy byl vyhozen Michael Macht pro špatné hospodářské výsledky, resp. nesplnění požadavků na dosažení úspor ve výrobě.
 
Ralf-Gerhard Willner (54), dosud řídící vývoj konceptů u značky Audi, bude mít na starosti produkty a modulární platformy napříč všemi značkami koncernu.
 
Rozšíření představenstva Porsche Holdingu
Porsche Holding SE, investiční společnost spravující majetek rodin Porschů a Piechů a kontrolující většinu akcií koncernu Volkswagen, rozšířila své představenstvo o právníka, který bude mít na starosti právní záležitosti týkající se společnosti. Dozorčí rada, vedená Wolfgangem Porschem, jím jmenovala Manfreda Dösse (57).

Dalšími členy představenstva Porsche Holdingu jsou předseda dozorčí rady Volkswagen Group Hans Dieter Pötsch, odpovědný za finance, koncernový šéf Matthias Müller, odpovědný za strategická rozhodnutí a vedení společnosti, a ekonom Philipp von Hagen, odpovědný za investice.
 
Právní zástupce pro USA
Koncern Volkswagen rovněž angažoval právníka a specialistu na procesy s odškodněním Kennetha Feinberga, aby se ujal zastupování společnosti Volkswagen of America při řešení aféry s podváděním pomocí softwaru při měření emisí NOx u motorů 2,0 TDI a 3,0 V6 TDI.

Feinberg nedávno zastupoval General Motors při řešení odškodného za způsobení smrti a vážných zranění 399 lidí kvůli vadným spínacím skříňkám. Volkswagen v USA v současné době čelí 450 žalobám v souvislosti s podvody při měření emisí. Před tím Feinberg dohlížel na program kompenzací obětem teroristických útoků 11. září 2001 a ropné katastrofy plošiny BP Deepwater Horizon.