tatra trucks modernizovala kabiny vozů řady force | Užitkové vozy | autoweek.cz

Tatra Trucks modernizovala kabiny vozů řady Force

Tatra Trucks modernizovala kabiny vozů řady Force

02.01.2017 | Rybecký Vladimír | Užitkové vozy

Modelová řada Tatra Force je jedním z pilířů produkce kopřivnické automobilky Tatra Trucks. Osvědčené a komerčně úspěšné vozy nyní dostávají modernizované originální kabiny s nízkou výškou.
Nová technologie výroby
Stěžejním prvkem modernizace je zcela nová moderní technologie výroby kabiny s nízkou výškou, která přináší především její nižší hmotnost a lepší antikorozní charakteristiky. Původní konstrukce vycházející z technologie svařovaných ohýbaných plechových dílců byla nahrazena vlepováním plochých hliníkových dílů do základní svařované konstrukce z ocelových profilů. Jde o zásadní technologickou změnu ve výrobě, která přináší celou řadu výhod. Od účinnější výrobní metodiky dodržení geometrie celé konstrukce, až po jednoduchost výroby jednotlivých dílů.
 
„Změnou konstrukce a technologie výroby došlo ke snížení vlastní hmotnosti kabiny, zvýšení její korozivzdornosti a snížení náročnosti prací při případné opravě,“ uvedl k modernizaci kabiny vozidel řady Tatra Force Radomír Smolka, člen představenstva a technický ředitel společnosti Tatra Trucks.
 
Změny navenek i uvnitř
Nová modernizovaná kabina vozidel Tatra Force přináší podstatné změny jak v interiéru, tak v exteriéru. Posádka má lepší výhled z kabiny, která je nyní osazena novým čelním sklem z jednoho kusu. Střední sloupek ustoupil do pozadí, čelní sklo je na něj nalepeno, což umožňuje kabinu vybavit třetím středovým stěračem. Stíraná plocha čelního skla je tak větší.
 
Kabina disponuje také větší čelní výklopnou kapotou, usnadňující přístup k vnitřním konstrukčním skupinám. Na kapotě je vytvořen viditelný panel, jednoznačné designové určení obchodní řady, na němž je umístěno výrazné logo Tatra. V interiéru je nové čalounění a nové odkládací prostory především nad horní hranou čelního okna. Zcela nová je přístrojová deska, nyní vyrobená z odolného plastu.
 
Kabina v různých variantách
„Optimalizací se podařilo vytvořit větší prostor v interiéru pro umístění sedadel. K dispozici jsou dvoumístná až čtyřmístná provedení kabiny, dvě sedadla spolujezdců můžou být umístěná i na středovém tunelu,“ upřesnil Radomír Smolka.
 
Pro civilní aplikace, především u záchranářských speciálů, je kabina vybavena střešním plastovým nástavcem. Novinkou je rovněž provedení ve formě čtyřdveřové dvoukabiny s prostorem pro šest členů posádky – řidič plus pět členů posádky. Čtyřdveřová kabina je oproti dvoudveřové verzi o cca 150 mm vyšší.
 
Důležitou součástí nabídky modernizovaných kabin modelové řady Tatra Force jsou pancéřované varianty obou provedení – krátké dvoudveřové a dlouhé čtyřdveřové. Na jejich vývoji společnost Tatra Trucks spolupracuje s externím partnerem. Díky zcela nové technologii výroby modernizované kabiny je možno dosáhnout balistické ochrany do úrovně Level 3 dle norem STANAG. Montáž modernizovaných kabin Tatra Force, a to i v pancéřovém provedení, probíhá přímo ve společnosti Tatra Trucks z dodávaných celků.
  • Tatra Trucks modernizovala kabiny vozů řady Force
  • Tatra Trucks modernizovala kabiny vozů řady Force
  • Tatra Trucks modernizovala kabiny vozů řady Force
  • Tatra Trucks modernizovala kabiny vozů řady Force
  • Tatra Trucks modernizovala kabiny vozů řady Force