auta rostou a pneumatiky s nimi | Autoservis | autoweek.cz

Auta rostou a pneumatiky s nimi

Auta rostou a pneumatiky s nimi

03.06.2017 | Rybecký Vladimír | Autoservis

Continental upravuje nabídku svých produktů. Continental reaguje na měnící se potřeby vozového parku upravenou paletou nabízených rozměrů i u své letošní letní novinky PremiumContact 6. Ta je nyní dostupná jen pro disky o velikosti 16“ a větší.
Nejoblíbenějším rozměrem pneumatik v Česku stále zůstává 195/65 R 15 H (mj. pro základní Škodu Octavia nebo VW Golf), jeho prodej však každoročně klesá. Stále více zákazníků totiž volí větší auta s vyšší výbavou, která používají 16“ a 17“ pneumatiky. Ukazují to statistiky společnosti Continental.
 
Zatímco ještě před deseti lety patřily k nejžádanějším 13“ pláště, dnes si zákazníci žádají minimálně 15“, jejichž podíl ovšem také postupně klesá. Může za to skutečnost, že v případě nejoblíbenějších vozů nižší střední třídy jsou 15“ určeny jen pro základní verze, po nichž není příliš velká poptávka.
 
Za loňskou letní sezonu byl stále ještě nejžádanějším rozměrem 195/65 R 15 H s více než 10% podílem na trhu, velmi těsně jej však dotahoval 205/55 R 16 V. Oba rozměry lze obout na Škodu Octavia i Volkswagen Golf. Na 7. místě v žebříčku popularity se objevují první 17“ pláště (225/45 R 17 Z, mj. rovněž pro Octavii), na 11. jsou první 18“ (225/40 R 18 Z XL např. pro Octavii RS). Dokonce i relativně běžná auta vyjíždějí z výroby na stále větších pláštích - příkladem mohou být Renault Mégane nebo Peugeot 308, které se dodávají na pneumatikách o rozměru 225/45 R17.
 
„Statistiky neukazují jen využívání větších rozměrů. Lidé dnes také mnohem častěji obouvají širší pneumatiky s vyšším rychlostním indexem. I tento trend je dán vývojem vozového parku a tím, že větší a širší pneumatiky jsou zapsané už v technickém průkazu. Předpokládáme, že tento vývoj bude ještě patrnější poté, co začne obnova českého vozového parku, který s průměrným věkem přes 14 let patří k nejstarším v Evropě,“ komentuje ředitel divize Marketing Continental Barum Juraj Ižvolt.
 
Širší pneumatiky nabídnou vyšší přilnavost na suchém povrchu a lepší vlastnosti oproti užším plášťům mají i při brždění. Vzhledem k zásadním požadavkům na špičkové jízdní vlastnosti a vysokou bezpečnost spojenou s krátkou brzdnou dráhou není výjimkou, že běžné sedany střední třídy nebo SUV obouvají výkonné pneumatiky specifikace UHP, tj. Ultra High Performance. Kromě sportovních aut je dnes obouvá řada větších SUV i pickupů, včetně Škody Kodiaq nebo třeba Volkswagenu Amarok. Analytici společnosti Continental očekávají do roku 2020 výrazně zvýšenou poptávku po 19“ a větších pláštích.
 
„Rostoucí zájem o pneumatiky větších rozměrů se promítnul i do naší nabídky. „Nový model PremiumContact 6 proto nabízíme pro 16“ a větší disky. Pro vozy s menšími ráfky máme v nabídce oblíbené ContiPremiumContact 5,“ prohlásil Ižvolt.
  • Auta rostou a pneumatiky s nimi
  • Auta rostou a pneumatiky s nimi