barum slaví 70 let | Autoservis | autoweek.cz

Barum slaví 70 let

Barum slaví 70 let

25.04.2018 | Rybecký Vladimír | Autoservis

Přesně před 70 lety bylo zaregistrováno typické logo s okřídleným B na začátku. Značka vznikla spojením názvů podniků Baťa, Kudrnáč-Rubena a Matador/Mitas. Původně se jednalo o obchodní organizaci, která měla zajišťovat distribuci a prodej pneumatik v Československu.
Přesně před 70 lety bylo zaregistrováno dodnes používané logo Barum. Tradiční česká značka navazuje na téměř 90letou tradici výroby pneumatik ve Zlíně a jeho okolí. V roce 1993 se Barum stal součástí nadnárodního koncernu Continental AG. Dnes je v rámci celého koncernu Continental druhou nejprodávanější značkou v Evropě a zároveň nejoblíbenějšími pneumatikami mezi českými řidiči. V České republice používá pláště Barum 18,1 % vozidel.
 
Po druhé světové válce muselo ministerstvo dopravy reagovat na velice špatný stav silnic a pneumatik, které motoristé používali. Výsledkem bylo výrazné omezení rychlosti - až na 40 km/h ve městech - a v roce 1947 také dohoda o vytvoření nové obchodní organizace, jež zastřeší distribuci a prodej pneumatik. Navzdory špatné kvalitě používaných plášťů totiž ve skladech zlínské továrny ležely nevyužité pneumatiky v hodnotě 20 milionů korun. Spojením prvních písmen značek Baťa, Kudrnáč-Rubena a Matador/Mitas vznikla jedna jediná: Barum. Pod tímto jménem se později prodávaly veškeré gumové výrobky v ČSSR.
 
Tradice již z dob první republiky a Baťova impéria
Barum v době svého vzniku navazoval na tradici výroby pneumatik ve Zlíně a jeho okolí. První nákladní pláště zde nechal již v roce 1932 vylisovat známý průmyslník Tomáš Baťa. Velice rychle následovaly i osobní pláště a Baťova společnost dokázala v několika letech změnit poměry na československém trhu s pneumatikami. Její výrobky se prodávaly levněji než konkurenční z dovozu, takže zatímco v roce 1932 se do ČSR dovezlo 522 600 kusů pneumatik, tak v roce 1935 klesl počet importovaných plášťů na 41 148 kusů.
 
Vzhledem k významu Baťových závodů se společnost Baťa stala po válce i prvním majitelem značky Barum. Baťovy závody ale byly záhy přejmenovány na Svit a gumárenská výroba byla následně vyčleněna do podniku Rudý říjen. Za socialismu se do výrobního programu postupně zavedly bezdušové a později také radiální pláště. K významným okamžikům patří spuštění výroby v nové pneumatikárně v Otrokovicích (1971, slavnostní otevření 1972). Od roku 1971 je Barum rovněž jmenným partnerem slavné Barum Rallye. Přelomovým modelem se stala pneumatika OR 37 z roku 1987 pro Škodu Favorit.
 
Silný člen koncernu Continental
V roce 1989 musel Barum pro zachování své existence nalézt silného partnera. Toho našel v koncernu Continental AG. Smlouva o joint-venture byla podepsána 21. 12. 1992 a v platnost vstoupila 1. 3. 1993. Vznikla tak společnost Barum Continental s.r.o. (dnes Continental Barum s.r.o.) a značka Barum se stala součástí koncernu Continental AG.
 
Spojení s globálním hráčem umožnilo značce Barum další rozvoj a výrazný nárůst objemu prodeje.  Dnes prodává výborné pláště za skvělou cenu. Důkazem je to, že Barum je dnes druhou nejprodávanější koncernovou značkou hned za prémiovým Continentalem.
 
Novinka pro letošní rok
K sedmdesátým narozeninám si Barum na podzim tohoto toku nadělí dárek, zbrusu novou zimní pneumatiku Polaris 5, která se stane pátou generací zimních plášťů. Portfolio značky kromě ní tvoří v kategorii osobních plášťů letní Bravuris 3 HM, Brillantis 2, Bravuris 4x4, Bravuris 2, zimní Polaris 3 a modely Vanis 2 a SnoVanis 2 (zimní) pro lehká užitková vozidla. Barum vyrábí i nákladní pláště a pneumatiky pro manipulační techniku (vysokozdvižné vozíky atd.).
 
Významné milníky v historii značky Barum
1932      Vyrobena první pneumatika značky Baťa.
1948      Vznik značky Barum.
1959      První bezdušové pláště.
1967      První radiální pneumatika Barum 155-14 OR 1 určená mj. pro legendární Škodu 1000 MB.
1971      Zahájena výroba v továrně v Otrokovicích, dnes největším závodě společnosti Continental v Evropě. První vylisovanou pneumatikou je radiální Barum 155-14 OR 6.
1971      První ročník Barum Rallye.
1987      Pneumatiky OR 37 pro Škodu Favorit.
1993      Barum se stává součástí koncernu Continental.
2002      Pneumatika Barum Bravuris zvládne rychlost až 240 km/h.
2018      Uvedena nová zimní pneumatika Barum Polaris 5.