basf analyzuje barevné trendy | Autoservis | autoweek.cz

BASF analyzuje barevné trendy

BASF analyzuje barevné trendy

17.04.2018 | Rybecký Vladimír | Autoservis

BASF analyzuje barevné trendy v automobilovém sektoru: oblibu černé dohnala šedá, modrá a šedá barva nabízejí největší množství odstínů.
Divize BASF Coatings představila novou Zprávu BASF o barvách pro automobilové OEM nátěry. Ta přináší globální analýzu trhu a zasvěcený vhled do problematiky automobilových barev za loňský rok.
 
Bílá zůstává celosvětově nejžádanější barvou
Náskok ve všech segmentech si nadále drží bílá, jejíž celosvětový podíl na trhu dosahuje téměř 40 %. Společně s dalšími achromatickými barvami, jako jsou černá, šedá či stříbrná, si drží dominantní pozici. Na evropském trhu měly v roce 2017 přibližně 78% podíl, což potvrzuje dosavadní trend.
 
Mezi achromatickými barvami podstatně vzrostl podíl šedé, a to až na úroveň černé, tedy na 19 %. Tento trend podpořila rostoucí rozmanitost odstínů šedi: více než se 100 variant obsadila šedá druhé místo hned po modré.
 
„Náš výzkum dokazuje klíčový význam achromatické škály, jíž dominují bílá, černá a šedá barva. Je zásadně důležité, abychom v těchto oblastech inovovali, a tak se snažíme detekovat, jaké barvy odpovídají povaze té které značky, abychom umocnili tvar automobilu,“ řekl vedoucí designu v severoamerické skupině Color Design Excellence Group společnosti BASF Paul Czornij.
 
 „Šedá, navozující dojem betonu či skla, představuje typickou barvu města a její obliba v posledních letech výrazně stoupla. Skýtá velkou rozmanitost odstínů od světlých přes střední až po tmavou antracitovou šedou, také díky tomu si získala dobré postavení na trhu,“ uvádí vedoucí oddělení Automotive Color Design EMEA v divizi BASF Coatings Mark Gutjahr.
 
Modrá si vydobyla dvě prvenství
V oblasti chromatických barev si nejlépe vedou modrá a červená, jako třetí se umístila hnědá. S ohledem na velikost automobilu platí, že čím menší vůz, tím pestřejší barva.
 
Zajímavý trend za loňský rok vykazuje především modrá. Ačkoli podíl chromatických barev se ustálil na 10 %, podíl modré se výrazně zvýšil: téměř každý druhý automobil s chromatickou barvou vyrobený během loňského roku v Evropě byl modrý. Tento trend, který se už stihl odrazit na množství odstínů modré v posledních přehledech barevných trendů, úspěšně předpověděli návrháři barev divize BASF Coatings. V loňském roce se tak modrá stala nejen nejprodávanější chromatickou barvou, ale získala si prvenství také v oblasti diverzity: dnes si automobilisté mohou vybrat téměř mezi 130 různými odstíny modré.
 
  • BASF analyzuje barevné trendy
  • BASF analyzuje barevné trendy