toyota rozšiřuje partnerství s japonskými automobilkami | Aktuality | autoweek.cz

Toyota rozšiřuje partnerství s japonskými automobilkami

Toyota rozšiřuje partnerství s japonskými automobilkami

28.09.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Toyota Motor zvýší svůj podíl v Subaru Corp. na více než 20 % ze současných 16,5 % s cílem lépe využívat náklady na vývoj nových technologií jejich použitím ve větším počtu vozidel, a tím lépe konkurovat zámořským automobilkám.
Společnost Toyota Motor oznámila plán na zvýšení svého podílu v Subaru Corp. na více než 20 %. Největší japonský výrobce automobilů spojí síly se svým menším konkurentem, aby mohl lépe využít investice do vývoje nových technologií. Jak Toyota uvedla ve svém prohlášení, obě společnosti se v tomto období zásadní transformace snaží posílit své vazby, zhodnotit své schopnosti, a tím získat podmínky pro výrobu stále lepších aut.
 
Investice přichází měsíc poté, co Toyota uvedla, že si vymění malé podíly akcií s další menší japonskou automobilkou Suzuki Motor. Zastoupení Toyoty v Subaru je největší z jejích investic v jiných japonských automobilkách. Řadí se do dlouhé historie získávání podílů v jiných výrobcích.
 
Tyto vazby potvrzují, že se výrobci automobilů snaží rozložit rostoucí náklady, potřebné na vývoj k vývoji autonomního řízení, elektrických pohonů a nových mobilních služeb. Tradiční výrobci automobilů, zejména ti menší, jako jsou Subaru a Suzuki, se potýkají s rychlým tempem změn v automobilovém průmyslu, kde dochází k proměně obchodního modelu z prostého prodeje automobilů k poskytování dopravních služeb.
 
Podle prohlášení společnosti Toyota, jejíž roční celosvětový prodej vozidel je desetinásobný v porovnání s prodejem Subaru, investice na základě hodnoty společnosti Subaru na akciovém trhu dosáhne výše až 80 miliard jenů (742 milionů USD). Subaru naopak koupí podíl ve společnosti Toyota Motor ve stejné hodnotě.
 
V červnu 2010 Toyota získala 3 % podílu ve společnosti Tesla Inc. jako součást partnerství při vývoji elektricky poháněných automobilů a vývoji výrobních technologií. Už v roce 2014 obě společnosti spolupráci ukončily a Toyota zahájila prodej svého podílu v Tesle. Ten byl dokončen do konce roku 2016.
 
Podíl společnosti Toyota Motor v japonských výrobcích automobilů
 
Hino Motors
1966 - Začalo obchodní partnerství, když Hino vstoupilo do skupiny Toyota. Od roku 1967 Hino ukončilo výrobu osobních aut a soustřeďuje se jen na výrobu nákladních vozidel a autobusů.
březen 2000 - Toyota zvýšila svůj podíl v Hinu z 20,1 % na 33,8 %, což výrobci nákladních vozidel umožnilo dostat se z finančních problémů a Toyota nad ním získala manažerskou kontrolu.
duben 2001 - Toyota zvýšila svůj podíl v Hinu na 50,1 % a to se tak stalo její dceřinou společností.
 
Daihatsu Motor
1967 - Výrobce malých automobilů Daihatsu Motor se připojil ke skupině Toyota a začal jí dodávat miniautomobily (Kei Cars).
srpen 1998 - Toyota zvýšila svůj podíl v Daihatsu z 34,5 % na 51 % a to se stalo její dceřinou společností.
leden 2016 - Daihatsu se stalo 100% dceřinou společností Toyota.
 
Yamaha Motor
březen 2000 - Toyota koupila podíl 5 % v Yamaha Motor, zatímco společnosti Yamaha Corp. a Yamaha Motor získaly podíl v Toyota Motor. Už dříve obě společnosti společně vyvinuly sportovní vůz Toyota 2000 GT, který byl uveden na trh v roce 1967.
 
Subaru Corp.
říjen 2005 - Toyota získala podíl 8,7 % ve Fuji Heavy Industries (FHI), v současnosti známém jako Subaru Cor., poté, co General Motors prodalo svůj podíl ve FHI a obě společnosti ukončily své strategické spojenectví i kapitálovou vazbu.
duben 2008 - Toyota zvýšila svůj podíl ve FHI na 16,5 % a obě společnosti se dohodly na spolupráci při výzkumu, vývoji a společném vývoji a výrobě sportovního vozu s pohonem zadních kol, který je známý jako Toyota 86 a Subaru BRX. Také došlo k dohodě, že Subaru přestane vyrábět mini-automobily pro japonský trh (Kei Cars) a místo toho je bude nakupovat od dceřiné společnosti Toyoty Daihatsu.
září 2019 - Oznámení o navýšení podílu Toyoty v Subaru Corp. na více než 20 %.
 
Suzuki Motor
říjen 2016 - Společnosti Suzuki Motor a Toyota Motor oznámily, že prozkoumají možnosti obchodního partnerství a vzájemného využití svých silných stránek k vývoji nových technologií. Posléze bylo oznámeno, že budou společně vyrábět vozidla s elektrickým pohonem a malé automobily.
srpen 2019 - Toyota získala podíl v Suzuki 4,94 % a naopak Suzuki 0,2 % v Toyotě.
 
Mazda Motor
srpen 2017 - Toyota získala podíl 5 % v Mazda Motor, Mazda podíl 0,25 % v Toyotě a obě společnosti oznámily, že budou spolupracovat na vývoji elektrických vozidel a vybudování montážního závodu ve Spojených státech.
 
Z historie Subaru
1953 - spojením pěti společností vznikla Fuji Heavy Industries (FHI)
1954 - FHI vyrobila první osobní automobil pod jménem Subaru
1968 - Nissan získal podíl 20,4 % ve FHI
1999 - po vytvoření Aliance Renault-Nissan odkoupil podíl Nissanu koncern General Motors
2005 - ukončení spolupráce GM a Subaru, Toyota získala 40 % podílu GM, tedy 8,7 % akcií FHI
2008 - Toyota navýšila podíl v FHI na 16,5 %
2017 - Fuji Heavy Industries změnila své jméno na Subaru Corporation.