spolehlivost akumulátorů nissanu leaf vyvrací zažité předsudky | Aktuality | autoweek.cz

Spolehlivost akumulátorů Nissanu Leaf vyvrací zažité předsudky

Spolehlivost akumulátorů Nissanu Leaf vyvrací zažité předsudky

27.03.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Po pěti letech v provozu Nissan hlásí 99,99 % spolehlivost akumulátorů u vozů Leaf provozovaných po celé Evropě. Podle průměrných ukazatelů je elektrický pohon spolehlivější než zážehový nebo vznětový motor.
Po pěti letech od zahájení prodeje modelu Leaf s plně elektrickým pohonem s více než 35 000 prodanými vozy v Evropě ukazují zveřejněné údaje společnosti Nissan, že 99,99 % jednotek baterií stále spolehlivě plní svou funkci. Tato zjištění rozhodně umlčí odpůrce, kteří v roce 2010 prohlašovali, že „akumulátory bude třeba po třech letech kompletně vyměnit" a že „u vozů Leaf používaných na dlouhých trasách dojde už v prvním roce k znatelnému poklesu kapacity akumulátoru".
 
Ve skutečnosti je míra poruchovosti baterie menší než 0,01 %. Šlo celkem o pouze tři vozy, což je zlomek srovnatelné četnosti vad postihujících tradiční spalovací motory. Jean-Pierre Diernaz, ředitel společnosti Nissan Europe pro elektromobily, poznamenal: „Fakta hovoří jasně. Poruchovost akumulátorů v našich vozech je zanedbatelná a ani ten nejhlasitější kritik s tím nemůže polemizovat.“
 
Díky tomu, že Leaf má vlastně jen tři hlavní komponenty - palubní nabíječku, měnič proudu a motor - je i jeho údržba o 40 % levnější než u vozů poháněných zážehovým nebo vznětovým motorem.
 
Nissan Leaf v roce 2014 zaznamenal nárůst prodeje oproti předešlému roku o 33 % a s 15 098 prodanými vozy v Evropě mu na  trhu s elektromobily patřil více než čtvrtinový podíl.
 
Prodej modelu Nissan Leaf byl zahájen v roce 2010. V současnosti je to nejprodávanější elektromobil v historii. Po celém světě se dosud prodalo více než 165 000 vozidel Leaf.