valeo aquablade - čištění skel budoucnosti | Aktuality | autoweek.cz

Valeo AquaBlade - čištění skel budoucnosti

Valeo AquaBlade - čištění skel budoucnosti

08.08.2018 | Rybecký Vladimír | Trendy

Stěrače Valeo AquaBlade se objevily před několika lety ve vybavení automobilů v prémiovém segmentu. Na podzim tohoto roku budou k dispozici i v aftermarketové distribuci.
Pouze opravdový přeborník v oblasti nových technologií dokáže uvést inovativní řešení v odvětví, které se zdá být celé roky neměnné. Při klasické technologií čištění předního skla je kapalina dodávána 2-3 tryskami umístěnými na krytu motoru nebo na spodní straně rámu skla. Jedná se o prověřené řešení, ale stále více nedostačující vzhledem k potřebám nových automobilů:
- automobily mají stále větší čelní skla, při 160 km/h jsou tradiční ostřikovače schopné účinně pokrýt pouze 30 % jeho povrchu
- vozidla jezdí pořád rychleji, použití běžného ostřikovače při 90 km/h způsobuje, že řidič překoná 50-75 metrů za velmi omezené viditelnosti
- kamery a senzory asistenčních systémů jsou obvykle umístěny v horní části čelního skla kam proud kapaliny z běžného ostřikovače často nedosáhne, zejména při vyšší rychlosti.
 
Snahou reagovat na tyto problémy bylo řešení v podobě trysek ostřikovače integrovaných do ramének stěračů. Ty lze najít u modelů jako Mercedes-Benz Sprinter nebo Peugeot 3008. Ale až technologie AquaBlade, patentovaná společností Valeo, u níž byly trysky ostřikovače zabudované do stírací lišty, přinesla výsledky, které výrazně zvyšují bezpečnost účastníků silničního provozu.
 
Podle výsledků více než 5500 jednotlivých testů provedených německým Fraunhoferovým institutem umožňuje vůz vybavený stěrači Valeo AquaBlade reakci řidiče o 0,315 s rychlejší než u tradičního řešení. To v praxi znamená při rychlosti 50 km/h zkrácení brzdné dráhy o 4 m, což odpovídá šířce přechodu pro chodce. Při 130 km/h je zase kratší až o 11 m, tedy o dvojnásobek délky vozu.
 
Kromě testů zaměstnanci Fraunhoferova institutu provedli průzkum u skupiny 200 uživatelů s automobily vybavenými tímto způsobem, z nichž 82 % uvedlo, že Valeo AquaBlade je nejbezpečnější formou čištění skel a 70 %, že díky ní lze snížit počet nehod za nepříznivých povětrnostních podmínek.
 
Nejvyšší verze stěračů Valeo AquaBlade se systémem zahřívání kapaliny znamená v zimě neocenitelné pohodlí. Mnohem rychlejší očištění skla od ledu a sněhu vede k úspoře času a zvýšení bezpečnosti již na začátku každé cesty. Samotný systém distribuce kapaliny umožňuje snížit objem nádržky kapaliny ostřikovačů. Díky preciznímu vstřikování kapaliny na sklo lze snížit její spotřebu o polovinu, což znamená, že déle vydrží. Menší nádrž také představuje úsporu hmotnosti a více místa v motorovém prostoru.
 
Inovativní patentovaná technologie Valeo získala ocenění Automotive News PACE Awards. Od té doby se používá u deseti modelů prémiového segmentu, jako jsou např. Tesla X, Mercedes-Benz třídy S, SL a GLE, Volvo XC60 druhé generace nebo v nové Alpine A110.
 
Na aftermarketu budou stěrače Valeo AquaBlade součástí řady Valeo Silencio od podzimu 2018.