brandýs první ve vakuu | Autoservis | autoweek.cz

Brandýs první ve vakuu

Brandýs první ve vakuu

06.10.2017 | Rybecký Vladimír | Autoservis

Jedním z mála míst, kde se můžete setkat s metodou optical bonding při výrobě displejů, je výrobní závod společnosti Continental v Brandýse nad Labem. Navíc je jedním z mála na světě, kde se pojící silikonová tekutina nanáší ve vakuu.
Monitory a displeje jsou dnes jedním z nejběžnějších způsobů přenosu informací. Displeje vyrobené s využitím technologie optical bonding mají řadu výhod: zvýšený kontrast, lepší čitelnost a větší výdrž. V autech to znamená především větší bezpečnost pro řidiče.
 
Technologie optical bonding: cesta k lepším displejům
Technologie optical bonding zjednodušeně znamená vyplnění vzduchové mezery mezi displejem a jeho ochranným sklem. Výsledným efektem tohoto procesu je snížení odrazu světla od displeje, zvýšení kontrastu a tím zlepšení čitelnosti displeje i za zhoršených venkovních podmínek, například na přímém slunci.
 
Při výrobě se používá speciální průhledné pojivo, které časem neztvrdne ani nezežloutne. Materiál se vpraví mezi displej a sklo a následně je vytvrzen v peci. Tím se vytvoří vzduchotěsný spoj mezi displejem a dotykovým (nebo ochranným) sklem, který nepropustí žádný prach ani vlhkost.
 
Několikavrstvá laminátová struktura zároveň zvyšuje mechanickou odolnost, výrobek tedy lépe odolá otřesům a nárazům a celkově se zvyšuje jeho robustnost. Inovativní laminátová technika také minimalizuje odrazy. Displej s touto technologií má tedy ostřejší kontrast, čistší obraz a minimalizuje vliv externích zdrojů světla. Ve srovnání s jinými technologiemi zároveň takový displej spotřebuje méně energie.
 
Brandýs první ve vakuu
Tento výrobní proces se používá v několika závodech Continentalu, ten v Brandýse nad Labem však mezi nimi drží jedno prvenství. Od roku 2015 je první lokací, kde se pojící silikonová tekutina nanáší ve vakuu.
 
Výroba probíhá v tzv. čisté místnosti, která je nutná pro zajištění kvality celého procesu. Čistá místnost mimo jiné vyžaduje i speciální oblečení, v němž je operátor linky zahalen doslova od hlavy až k patě. Součástí pracovního oděvu jsou i ochranné brýle a rouška na obličej. Z těchto důvodů je přístup do výrobních prostor optical bondingu striktně omezen.
 
Continental v České republice
Dokladem přechodu od pryžových výrobků ke komplexním dodávkám pro automobilový průmysl je výrobkové portfolio závodů Continental v České republice. Výrobu pneumatik najdete pouze v Otrokovicích, v ostatních sedmi závodech, patřících do skupin Continental Automotive a Contitech, je produkce velmi různorodá. Adršpach se specializuje na ostřikovací systémy, v Brandýse nad Labem a ve Frenštátě pod Radhoštěm se vyvíjí a vyrábí elektronika. Specialitou Jičína jsou brzdové systémy, Trutnov dodává vysokotlaká čerpadla a aktuátory. Závod Contitech v Ostravě vyrábí hadice pro automobilový průmysl, pobočka v Meclově se specializuje na formy a kontejnery pro výrobu pneumatik a elektrické termonože pro zpracování umělých hmot a gumy.
 
Continental má v ČR několik R&D týmů a vývojových center. Většina z nich sídlí ve stejných lokalitách jako výrobní závody, jedinou výjimkou je vývojové centrum pro senzory působící v Ostravě. Čeští vývojáři se podílejí na mezinárodních projektech a jimi navržené výrobky se poté vyrábějí v závodech Continental po celém světě.
 
Continental v Brandýse nad Labem
Kořeny brandýského závodu Continental sahají až ke státnímu podniku PAL Kbely. V roce 1998 se vývoj a výroba z původních pražských prostor přesunuly do nově postavené budovy v Brandýse nad Labem. Po velkém požáru v roce 2001 byly výrobní haly dále rozšířeny, i přesto však po několika letech přestala kapacita ploch dostačovat a bylo rozhodnuto o výstavbě druhého brandýského areálu. Ten byl slavnostně otevřen v srpnu 2008.
 
Dnes v závodě v Brandýse nad Labem pracuje více než 2 900 zaměstnanců. Continental  Automotive Czech Republic je součástí skupiny Continental, nabízí tedy práci ve stabilní mezinárodní společnosti s možností dalšího profesního rozvoje, nadstandardní platy a benefity a práci s nejmodernější technikou v čistém prostředí elektronické výroby.
 
  • Brandýs první ve vakuu
  • Brandýs první ve vakuu
  • Brandýs první ve vakuu
  • Brandýs první ve vakuu
  • Brandýs první ve vakuu