bridgestone radí, jak dojet na letní dovolenou bezpečně | Autoservis | autoweek.cz

Bridgestone radí, jak dojet na letní dovolenou bezpečně

Bridgestone radí, jak dojet na letní dovolenou bezpečně

22.07.2013 | | Autoservis

Bridgestone v souvislosti s  probíhající sezónou letních dovolených připomíná mimořádný význam bezpečnosti pneumatik. 

Udržování pneumatik v dobrém stavu je důležitou součástí bezpečnosti silničního provozu po celý rok, ale v ještě větší míře to platí před dlouhými cestami. Bridgestone proto nabádá motoristy, aby si zkontrolovali pneumatiky před letními cestami na dovolenou.

K zajištění bezpečného, zábavného a bezstarostného cestování jsou zapotřebí běžně jen tři rychlé kontroly:

Zkontrolujte hloubku dezénu.

Doufejte ve slunce, ale připravte se na déšť. S dostatečnou hloubkou dezénu můžete řídit s absolutní jistotou dokonce, i když se počasí zhorší. Minimální legislativou požadovaná hloubka dezénu je 1,6 mm.

Zkontrolujte tlak vzduchu v pneumatikách.

Ujistěte se, že máte dostatečně nahuštěné pneumatiky připravené k provozu. Nezapomeňte, že pro plně naložený vůz jsou doporučené odlišné hodnoty tlaku vzduchu v pneumatikách. To je důležité zejména o letních prázdninách, kdy často cestujeme s těžkým nákladem (např. převážíme jízdní kola nebo lodě, jezdíme s přívěsem, atd.). Doporučené hodnoty tlaku vzduchu v pneumatikách na přední a zadní nápravě naleznete na vnitřní stěně dveří, na víčku palivové nádrže nebo v příručce pro uživatele. Pamatujte, že tlak vzduchu v pneumatikách se kontroluje ve studeném stavu.

Zkontrolujte poškození nebo opotřebení.

Během dlouhé cesty se mohou snadno zvětšit různě poškozená místa na pneumatice, například od ostrých předmětů. V případě pochybností se obraťte na odborníka, aby posoudil případné riziko.

Proč je to důležité?

Opotřebený dezén, nesprávné hodnoty tlaku vzduchu, poškození, nepravidelné opotřebení, to vše má celou řadu negativních dopadů:

Vyšší spotřeba paliva.

Podhuštěné pneumatiky spotřebují více paliva.

Kratší životnost pneumatik.

Podhuštěné pneumatiky se také rychleji opotřebují.

Ohrožená bezpečnost.

Nedostatečná hloubka dezénu má za následek prodloužení brzdné dráhy na mokrém povrchu. Podhuštěné pneumatiky zhoršují ovladatelnost, jízdní vlastnosti a brzdění. Poškozené nebo opotřebované pneumatiky mohou za jízdy prasknout a způsobit případně ztrátu kontroly nad vozidlem.

Alarmující trend

Výsledky 28 700 bezplatných bezpečnostních kontrol pneumatik, které po celé Evropě prováděla nedávno společnost Bridgestone, jsou v některých ohledech alarmující. Více než 28 % motoristů jezdí například na pneumatikách, které jsou buď výrazně podhuštěné, nebo opotřebované pod legislativou povolenou hranici, čímž vážně ohrožují sebe, své spolucestující i ostatní účastníky silničního provozu.

Zkontrolujte proto pneumatiky před cestou na dovolenou i před návratem domů.