centrum suv & terénních vozů aaa auto slaví dva roky | Autoservis | autoweek.cz

Centrum SUV & terénních vozů AAA Auto slaví dva roky

Centrum SUV & terénních vozů AAA Auto slaví dva roky

02.11.2017 | Rybecký Vladimír | Autoservis

Když největší prodejce ojetých automobilů před dvěma lety otevřel první Centrum SUV & terénních vozů v Praze, zaplnil tím mezeru na trhu a hlad po vozech SUV.
Na konci října roku 2015 zprovoznila společnost AAA Auto International v Praze unikátní centrum, kde si zákazníci mají možnost vybírat ze široké nabídky 600 SUV a offroad vozů. Ještě téhož roku společnost zprovoznila i druhé centrum v Brně a vloni další v Jihlavě.
 
Za prvních deset měsíců letošního roku se v AAA Auto v České republice prodalo o 26,5 % více ojetých SUV než za stejnou dobu v roce 2016 a o 50,6 % více SUV než za stejné období v roce 2015. Více než třetina vozů se prodá v Praze a téměř jedna čtvrtina z nich je zánovních.
 
Za dva roky zaznamenal segment SUV a off-roadů výrazný růst jak v prodeji nových, tak ojetých vozů. Průměrný měsíční prodej SUV v síti AAA Auto díky tomu vzrostl o 49,5 %. Téměř každé čtvrté prodané SUV je zánovní, tedy ve stáří do tří let a s nájezdem do 30 000 km. Přes 35 % všech ojetých SUV v AAA Auto se prodá právě v pražském specializovaném centru.
 
Jednoznačně nejoblíbenější značkou mezi SUV jsou vozy Hyundai, které co do počtu modelů vévodí statistikám již tři roky. V letech 2015 a 2016 si druhé místo držel rovněž korejský výrobce vozů Kia. S nástupem modelu Kodiaq se na druhé místo letos probojovala tuzemská Škoda. Třetí příčku si po všechny tři roky drží tovární značka Nissan. Mezi tři nejoblíbenější modely patří Škoda Yeti, Kia Sportage a Hyundai ix35.
 
Žebříček nejprodávanějších offroadů a SUV
 
  2015 2016 2017
1. Škoda Yeti Kia Sportage Škoda Yeti
2. Kia Sportage Škoda Yeti Kia Sportage
3. Hyundai ix35 Hyundai ix35 Hyundai ix35
4. Nissan Qashqai Nissan Qashqai Dacia Duster
5. Hyundai Santa Fe Dacia Duster Volkswagen Tiguan
6. Honda CRV Hyundai Santa Fe Hyundai Santa Fe
7. Mitsubishi ASX Volkswagen Tiguan Nissan Qashqai
8. Dacia Duster Mitsubishi ASX Nissan Juke
9. Hyundai Tucson Honda CRV Hyundai Tucson
10. Volkswagen Tiguan Volkswagen Touareg Honda CRV
 
Oblíbenějším palivem u SUV vozů prodaných v AAA Auto je trvale nafta, která se po dobu necelých tří uplynulých let drží průměrně na 59,4 %. Stejnou preferenční stabilitu si zachovává u zákazníků přímo řazená převodovka. Ta si za stejné období zachovává průměrnou hodnotu 69,9 %. Statistika ukazuje, že SUV si nepořizují lidé jen do terénu, ale běžně i do města kvůli komfortu a bezpečí.