český ford pro lepší životní prostředí | Autoservis | autoweek.cz

Český Ford pro lepší životní prostředí

Český Ford pro lepší životní prostředí

27.02.2015 | Rybecký Vladimír | Autoservis

Společnost Ford Motor Company je znepokojena obchodními nabídkami na odstraňování DPF filtrů pevných částic z vozů vybavených vznětovými motory. Takové úpravy jsou nelegální a významně zatěžují životní prostředí. Český Ford má lepší řešení - levné a ekologické!
„Podle našeho odhadu jezdí dnes po českých silnicích více než 75 000 vozů Ford původně vybavených filtrem pevných částic. Bez DPF filtru je v praxi nemožné vyhovět přísným emisním limitům, a to již podle normy Euro 4, platné od roku 2006, o aktuálním Euru 5 ani nemluvě,“ uvedl Martin Sládek, servisní ředitel českého Fordu.

Je proto zarážející, že se na trhu prezentuje několik desítek firem, které nezakrytě nabízejí majitelům (nejen) vozů Ford odstranění DPF filtrů a přeprogramování továrního nastavení řídící jednotky. Po takovém neodborném zásahu ovšem automobil nesplňuje podmínky nutné pro homologaci a bez toho nesmí být provozován na veřejných komunikacích. Přesto však toto nelegální počínání zatím nevzbudilo dostatečnou pozornost státní správy.

„To je skutečně paradoxní. Na jedné straně od nás legislativa žádá stále ekologičtější auta, jejichž vývoj stojí miliardy dolarů, což se pochopitelně odráží i v ceně vozu. Na druhé jsou však odpovědné orgány při kontrole dodržování ekologických předpisů a homologačních požadavků prakticky nečinné. Podle našeho průzkumu tu následkem tohoto přístupu jezdí desetitisíce vozů, které jsou provozovány v příkrém rozporu s českými právními předpisy a jednoznačně nepatří na silnice,“ komentuje situaci Josef Förster, velkoobchodní specialista Ford Motor Company, s.r.o.

Značnému riziku se pak provozovatel vozidla s odstraněným filtrem vystavuje např. v sousedním Německu či Rakousku. Tam totiž policie přítomnost filtrů DPF ve voze pravidelně kontroluje a hříšníka v případě jejich absence čeká trest ve formě pokuty 1000 eur, spojený se zákazem další jízdy. A můžeme očekávat, že od 1. 1. 2016 příslušné sankce výrazně přitvrdí i u nás.
Aby společnost Ford Motor Company pomohla vzniklou situaci alespoň částečně řešit, přichází v těchto dnech se speciální servisní nabídkou pro všechny české motoristy. Její součástí je:
- kontrola přítomnosti/účinnosti filtru DPF ve voze
- odborná regenerace zaneseného DPF filtru
- opětné namontování DPF filtru, pokud byl neodborně odstraněn.

Tato servisní nabídka platí ve všech autorizovaných servisech Ford v ČR. Pro vozy starší pěti let se na potřebné díly vztahuje sleva 20 %, přičemž na všechny nutné servisní práce platí speciální snížené sazby.

Český Ford samozřejmě nabízí i originální DPF filtry jako náhradní díly, a to znovu za výjimečně výhodných podmínek. DPF filtr pro Mondeo 2,0 TDCi po slevě tak přijde přibližně na 11 482 Kč s DPH (9488 Kč bez DPH). Výměna nebo opětné namontování filtru bude v tomto případě stát necelých 12 000 Kč i s DPH.

„Neodborné vymontovávání DPF filtrů je velmi vážným problémem s negativními ekologickými dopady a český Ford se ve spolupráci s ostatními importéry bude v rámci Svazu dovozců automobilů snažit intenzivně působit na orgány státní správy, abychom toto změnili,“ dodal generální ředitel českého Fordu Jan Laube.

Více informací o servisní nabídce u autorizovaných dealerů Ford najdete na stránkách www.FordService.cz.
  • Český Ford pro lepší životní prostředí
  • Český Ford pro lepší životní prostředí