dětská dopravní nadace předala finanční příspěvky | Autoservis | autoweek.cz

Dětská dopravní nadace předala finanční příspěvky

Dětská dopravní nadace předala finanční příspěvky

14.12.2016 | Rybecký Vladimír | Autoservis

Dětská dopravní nadace, která pomáhá dětem, jejichž rodiče zahynuli při dopravních nehodách, letos podpořila 36 dětí částkou ve výši 650 000 korun. Za dvacet let svého působení rozdala přes 10 milionů korun, které slouží zejména na podporu studia sirotků na středních a vysokých školách.
Cílem Dětské dopravní nadace je zejména finančně pomáhat dětem, jejichž rodiče zahynuli při dopravních nehodách a také dětem, které mají v důsledku dopravní nehody trvalé zdravotní následky. Nadace od svého založení poskytla dětem již přes 10 milionů korun, a to zejména na studium, zdravotní rehabilitaci, pobyty v přírodě a k udržení životního standardu.
 
Letos nadace přijala celkem 36 oprávněných žádostí o finanční příspěvek a rozdělila mezi ně finanční pomoc ve výši 650 000 Kč. Výše příspěvku činí 30 000 Kč pro vysokoškoláky sirotky, 15 000 Kč pro vysokoškoláky polosirotky, 20 000 Kč pro ostatní sirotky od mateřských škol až po vyšší odborné školy a 10 000 Kč pro polosirotky ve stejných vzdělávacích zařízeních.
 
Předávání finančních příspěvků od nadace žadatelům proběhlo tradičně ve Smetanově sále Autoklubu České republiky v Opletalově ulici za účasti předsedkyně správní rady DDN a generální ředitelky AAA Auto Karolíny Topolové, místopředsedy správní rady DDN a bývalého ředitele Global Assistance Petra Bolda, generálního ředitele Global Assistance Marka Jaroše, bývalého prezidenta Autoklubu ČR Romana Ječmínka a jeho nástupce Jana Šťovíčka, Libora Přerosta z firmy Přerost a Švorc jakožto nového významného dárce a Lenky Pavlíkové z VŠ CEVRO Institut. Příjemným dopolednem provázel oblíbený herec Václav Vydra a na úvod zazpívala slečna Karolína Novotná.
 
„Běžné dopravní situace a cestování autem s sebou bohužel často nesou i smutnou daň v podobě dopravních nehod, i když dostupné statistiky letošního roku hovoří o výrazném poklesu usmrcených osob a těžce raněných při dopravních nehodách. Vážné dopravní nehody se pak nejvážněji týkají pozůstalých, z nichž děti jsou těmi nejvíce bezbrannými. Jako společnost, která jen letos v rámci skupiny AAA Auto prodá téměř sedmdesát tisíc vozů, považujeme za povinnost pomáhat alespoň touto formou sirotkům obětí dopravních nehod,“ uvedla generální ředitelka AAA Auto a předsedkyně správní rady DDN Karolína Topolová.
 
Podle statistiky Policie ČR se počet usmrcených osob za letošních prvních deset měsíců snížil o 14,2 % a byl nejnižší od roku 1980. V období od ledna do října roku 2016 bylo při dopravních nehodách na pozemních komunikacích usmrceno 183 řidičů osobních automobilů, 87 chodců, 75 spolujezdců v osobním vozidle, 59 řidičů motocyklů a 35 cyklistů. V dlouhodobějším horizontu však dochází opět ke zvyšování počtu obětí dopravních nehod.
 
Největšími dárci nadace dlouhodobě patří společnosti AAA Auto a Global Assistance. Významný dar poskytly i společnosti Přerost a Švorc a  Fackelman ČR. Nefinanční pomoc poskytuje CEVRO Institut, který v současné době umožňuje bezplatné studium dvěma dětem a Autoklub ČR, který poskytuje bezplatný pronájem prostor v reprezentativní budově Autoklubu.
 
Členy správní rady jsou v současné době generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová, bývalý ředitel Global Assistance Petr Bold, bývalý prezident Autoklubu ČR Roman Ječmínek, bývalý závodník a podnikatel Antonín Charouz, bývalý ministr vnitra Ivan Langer a bývalý ředitel mladoboleslavské automobilky Škoda Vratislav Kulhánek.