díky zabezpečovacímu systému se vrací 98 % odcizených vozidel | Autoservis | autoweek.cz

Díky zabezpečovacímu systému se vrací 98 % odcizených vozidel

Díky zabezpečovacímu systému se vrací 98 % odcizených vozidel

18.07.2014 | | Autoservis

Přestože počet ukradených aut za posledních pět let poklesl, stále je ročně odcizeno na 12 000 vozidel. Jednoznačně nejvíce vozidel, cca 3500 vozidel, je ročně ukradeno v Praze. Množství policií objasněných krádeží tvoří pouze cca 22 %.

Zloději jsou rok od roku vynalézavější a zajistit auto proti odcizení je prakticky nemožné. Lze je však zabezpečit systémem, který monitoruje neoprávněný pohyb vozidla a díky němuž je auto vráceno majiteli zpravidla do několika málo hodin. O funkčnosti svědčí statistiky: od roku 2008 bylo 98 % aut opatřených systémem Sherlog nalezeno a navráceno svým majitelům.

Lokalizace vozidla je podle volby majitele realizována vlastní radiovou sítí nebo pomocí technologie GPS/GSM (možná je i kombinace obou technologií). Rádiový systém umožňuje neodrušitelnost a nezávislost na síti GPS/GSM. Vozidlo lze díky němu najít i pod zemí i v nákladních vozech. Technologie GPS/GSM nabízí mnoho přídavných funkcí.

Volit lze mezi dvěma režimy - pasivním, je zahájeno pátrání po vozidle na základě ohlášení majitele, a aktivním, kdy instalovaný systém automaticky hlásí neautorizovaný pohyb vozidla non-stop pracujícímu Klientskému centru, jakmile s ním někdo manipuluje bez použití čipu. Pracovníci centra upozornění ihned prověří a případně zahájí vyhledávání odcizeného vozidla.

Společnost Secar, která systém provozuje, nemá sice status zásahové agentury, nicméně se může chlubit roky prověřenou výbornou spoluprací s policií, kterou v případě neoprávněného pohybu vozidla hned kontaktují. Ta pak zajistí zajištění vozidla i pachatele, který díky tomu, že systém není viditelný, zpravidla nic netuší, a tudíž je často rovnou při krádeži zadržen.

Zabezpečení systémem Sherlog se samozřejmě vyplatí především u dražších aut. Aktuálně je jich takto pokryto 25 000. Systém uznávají i pojišťovny a při zabezpečení vozidla Sherlogem nabízejí slevu na pojistném. Ta činí zpravidla cca 20 %, v některých případech až 75 %.

Systém je určen především jako zabezpečení při odcizení vozidla, zajímavý však může být pro rodiny či pro firemní flotilu i díky dalším službám: umí monitorovat, kdy je auto používáno a kde se pohybuje, hlídá i překročení rychlosti, opuštění nastavené oblasti a řadu dalších věcí, které lze díky aplikaci, s níž zařízení uvnitř vozu komunikuje, jednoduše nastavit. A generuje i knihu jízd.

Jednorázové pořízení a instalace systému včetně aktivace se dle zvolené varianty pohybuje v rozsahu  15-56 000, roční provozní poplatek je cca 5-10 000. Více informaci a kompletní ceník je k dispozici na www.sherlog.cz.