ford autolivery - automatizované doručování zásilek | Trendy | autoweek.cz

Ford Autolivery - automatizované doručování zásilek

Ford Autolivery - automatizované doručování zásilek

02.03.2017 | Rybecký Vladimír | Trendy

Ford pracuje na inovativních nápadech, jež by mohly vyřešit otázku „posledního kilometru“. Příkladem je spolupráce autonomních vozidel a dronů na zajištění doručovacích služeb v rámci konceptu automatizovaného doručování zásilek pro udržitelné Město zítřka.
Dodávky jsou dlouhodobě nepostradatelnou součástí doručovacích služeb. Drony jsou naproti tomu zcela moderním fenoménem. Vzájemná spolupráce obou by mohla přispět ke zlepšení dopravní obslužnosti ve velkoměstech. To je jeden z příkladů vize „Město zítřka“, již na veletrhu Mobile World Congress prezentuje Ford jako koncept Autolivery.
 
Autonomní dodávky by mohly rychle a efektivně doručovat nákupy nebo i spěšné zásilky, přičemž poslední etapu cesty k příjemci by obsloužily drony. Ty se dostanou i do míst nepřístupných vozem, například do horních pater výškových budov, nebo tam, kde nelze snadno a bezpečně zaparkovat.
 
Koncept Autolivery vyvinuli tři designéři Fordu ze Šanghaje - Euishik Bang, James Kuo a Chelsia Lau - v rámci soutěže Last Mile Mobility Challenge. Myšlenka Autolivery se zaměřuje na fenomén „posledních 15 metrů“, nebo také „z parkoviště ke dveřím“ v doručovacích službách. Právě tuto fázi doručení zásilky bude nejobtížnější plně zautomatizovat. Díky brýlím s virtuální realitou se s ní mohou seznámit návštěvníci expozice Fordu na Mobile World Congress v Barceloně, největší přehlídce mobilní elektroniky na světě.
 
Již v roce 2021 chce Ford mít v komerčním nasazení plně autonomní vůz úrovně 4 dle SAE. Mohl by jezdit v ridesharingových službách nebo doručovat zásilky. Společnost také očekává, že do 15 let přesáhne nabídka elektrifikovaných automobilů počet nabízených modelů s konvenčním zážehovým motorem. Poroste popularita sdílené přepravy a budou se rozšiřovat možnosti komunikace mezi automobily a dopravní infrastrukturou.