inovativní řešení platby u čerpacích stanic | Autoservis | autoweek.cz

Inovativní řešení platby u čerpacích stanic

Inovativní řešení platby u čerpacích stanic

16.11.2016 | | Autoservis

Společnosti Shell Czech Republic a Mastercard jako první v České republice oficiálně představily nové řešení, které zákazníkům umožní komfortnější a bezpečnější platby za pohonné hmoty s využitím digitální peněženky Masterpass by Mastercard.
Poprvé v České republice budou mít řidiči od 28. listopadu 2016 u většiny čerpacích stanic Shell možnost využívat digitální peněženku Masterpass by Mastercard a jejím prostřednictvím hradit paliva přímo z vozu pouhým naskenováním QR kódu na výdejním stojanu ještě před natankováním paliva.
 
Platbu bude možné provést chytrým mobilním telefonem nebo tabletem přímo od tankovacího stojanu a díky nádvorní obsluze tak řidič u většiny čerpacích stanic Shell vůbec nebude muset vystupovat z vozu, pokud nebude chtít. Služba Masterpass v tomto ohledu nabízí bezpečné, prověřené a technologicky pokročilé řešení. Ve srovnání se standardním způsobem platby v obchodě čerpací stanice přináší jiný druh komfortu a  výraznou časovou úsporu pro zákazníka. Česká republika je pro Shell druhou zemí na světě, kde budou mít zákazníci možnost zaplatit za palivo přímo z vozu.
 
„Vedle neustálého vývoje v oblasti nabídky paliv jsme v  uplynulých letech přišli s řadou inovativních doprovodných služeb, které se setkaly s velkým zájmem zákazníků. Jsem velmi rád, že dnes můžeme ve spolupráci se společností Mastercard jako první nabídnout českým řidičům pohodlnější a rychlejší formu platby za pohonné hmoty přímo u našich stojanů. Placení pomocí aplikace Masterpass na našich čerpacích stanicích ocení nejen časově vytížení řidiči díky rychlosti celého platebního procesu, ale také například rodiče cestující s dětmi, kteří je teď vůbec nemusejí pouštět z dohledu. Věříme, že zákazníci tuto inovativní a komfortní službu využívající nejmodernější platební technologie na našich čerpacích stanicích ocení,“ uvedl Petr Pražský, ředitel provozu čerpacích stanic Shell ve střední a východní Evropě.
 
„Masterpass  jsme v České republice uvedli v roce 2015. Od té doby neustále rozšiřujeme naše služby a zahajujeme spolupráci s partnery z různých sektorů. Jsme rádi, že se dnes můžeme spojit se společností Shell a nabídnout naši digitální peněženku Masterpass také českým řidičům na většině čerpacích stanic Shell po celé České republice. I nadále tak díky tomu můžeme měnit způsoby, kterými lidé platí každý den,“ dodal Miroslav Lukeš, Mastercard Cluster Manager pro Českou republiku, Slovensko a Rakousko.
 
Snadné a komfortní použití
Digitální peněženku Masterpass by Mastercard bude možné stáhnout jako standardní aplikaci Masterpass AT, CZ, SK na Google Play pro zařízení s operačním systémem Android nebo v App Store pro zařízení s iOS. Poté stačí několik jednoduchých kroků pro nastavení aplikace a služba je připravena k použití u většiny čerpacích stanic Shell v České republice a u více než 2000 českých obchodníků, stovky tisíc internetových obchodů a šesti milionů obchodníků umožňujících bezkontaktní platby po celém světě. Společnost Shell věří, že čeští řidiči ocení i plánované rozšíření této služby na myčky u vybraných čerpacích stanic.
 
Čeští řidiči novou platební metodu uvítají
Shell a Mastercard uvedením služby Masterpass do segmentu čerpacích stanic reagují na aktuální trend otevřenosti Čechů novým platebním metodám. Jak ukázal nejnovější průzkum, který společnosti Shell Czech Republic a Mastercard Europe realizovaly ve spolupráci s agenturou STEM/MARK, 39 % tuzemských řidičů při placení pohonných hmot používá debetní či kreditní kartu a téměř polovina platí hotově. Zároveň se Češi staví otevřeně k modernějším způsobům platby. Prostřednictvím digitální peněženky alespoň občas hradí své nákupy 44 % lidí z celé populace, z mobilního telefonu či tabletu s ní stejně často platí ve 22 % případů.
 
Téměř polovina aktivních řidičů by uvítala možnost využít službu Masterpass i pro placení paliv u čerpacích stanicích přímo z vozu. Platit přímo u čerpacích stanicích prostřednictvím digitální peněženky v mobilním telefonu či tabletu by si přálo 44 % řidičů. Ve srovnání s ostatními platebními metodami ji hodnotí jako modernější (71 %), rychlejší a pohodlnější (59 %), s potenciálem na šíření v budoucnu (57 %).

I celorepublikový průzkum MasterIndex společnosti Mastercard tento trend potvrdil. Online platby považuje za rychlé, jednoduché a bezpečné 80 % Čechů. Konkrétně na službě Masterpass pak mimo veškeré tyto benefity v 66 % oceňují i to, že vyžaduje zadání osobních údajů pouze jedenkrát.
 
O službě Masterpass
Masterpass je globální digitální platební služba, která zákazníkům umožňuje získat od své banky prostředek
pro rychlé, jednoduché a bezpečné digitální platby ať už chtějí nakupovat kdekoliv: online, prostřednictvím aplikace i v kamenných prodejnách prostřednictvím bezkontaktních plateb. Uživatelé mohou uložit veškeré platební informace, včetně údajů o platebních kartách z Mastercard i jiných platebních sítí, informací o dopravě a platebních preferencí, na jednom bezpečném místě.
 
Nastavení aplikace Masterpass pro tankování paliva u čerpacích stanic Shell:
  1. Nejdříve je třeba zaregistrovat platební kartu a případně věrnostní kartu Shell ClubSmart, aby se
    při transakcích načítaly věrnostní body
  2. Poté je nutné provést ověřovací transakci v hodnotě 1 Kč
  3. A nakonec v Nastavení aplikace aktivovat položku Platby na čerpacích stanicích.
 
Postup platby:
  1. Před natankováním přímo z vozu naskenovat QR kód umístěný na stojanu
  2. V aplikaci zvolit číslo stojanu, částku a provést předautorizaci
  3. Po schválení transakce natankovat a platbu následně zkontrolovat na elektronické účtence v mobilu/tabletu
  4. V klidu usednout za volant a vyrazit znovu na cestu.

Platba prostřednictvím mobilního telefonu nebo tabletu může z bezpečnostních důvodů probíhat pouze uvnitř auta. Služba proto není určena pro motocyklisty. Platba za pohonné hmoty digitální peněženkou Masterpass by Mastercard bude možná od 28. listopadu 2016 u většiny čerpacích stanic Shell v celé České republice (178 stanic), prozatím nebude dostupná na 30 partnerských čerpacích stanicích Shell.