jaké vozy si mezi sebou uživatelé půjčují? | Autoservis | autoweek.cz

Jaké vozy si mezi sebou uživatelé půjčují?

Jaké vozy si mezi sebou uživatelé půjčují?

22.12.2017 | Rybecký Vladimír | Autoservis

Rok 2017 je rokem spuštění peer-to-peer carsharingu v České republice ve společnosti SmileCar .
Carsharing, koncept sdílení aut, kdy si uživatelé půjčují vozy mezi sebou (tzv. Peer-to-peer carsharing  - P2P model), v České republice začal fungovat na přelomu března a dubna 2017. S blížícím se koncem roku lze hovořit o úspěchu. Od dubnového spuštění se služba postupně těší větší a větší popularitě. Od té doby společnost SmileCar svým klientům – majitelům vozů vyplatila přes 2 miliony korun. Celkový počet najetých kilometrů se rovná pomyslné vzdálenosti na Měsíc a zpět. Rok 2018 bude pro rozvoj carsharingu klíčový, a to nejen v tuzemsku, ale i v okolních zemích.
 
Společnost SmileCar ve svém portfoliu aktuálně nabízí 470 automobilů, mezi jejichž vlastníky již vyplatila 2 miliony korun. Nejčastěji se v nabídce vyskytují vozy značky Škoda. Typickým modelem vozu českého carsharingu by byla Škoda Octavia z roku 2010 s turbodieselem o výkonu 103 kW, liftback s přímo řazenou převodovkou a nadstandardní výbavu včetně tempomatu, multifunkčního volantu, parkovacích senzorů a vyhřívaných sedadel.
 
Další nejčastěji zastoupenou značkou je Volkswagen, na třetím místě se umístil Ford. Mezi modely pak následuje Škoda Fabia a Superb. První model vozu mimo značku Škoda je BMW řady 3. Co se týče karoserií, hned v závěsu po hatchbacku/liftbacku, která je zastoupeno z 32 %, následuje kombi s 27 % a se 16 % je na třetím místě sedan. Výjimkou nejsou ani dodávky a minivany či kupé a kabriolety. Z hlediska motorů s 53 % vede nafta, následuje s 42 % benzin, 4 % připadají na LPG/CNG a v nabídce SmileCar se objevuje i několik elektromobilů. Ty jsou však zatím zastoupeny 1 %. Roste obliba vozů s automatickou převodovkou, které zaujímají významný třetinový podíl.
 
Celkem nabídka vozů zahrnuje 37 značek a přes 160 modelů, přičemž k dispozici jsou jak malé vozy pro dvě osoby s malým výkonem a nízkou spotřebou, tak i V8 kupé s výkonem 425 k.