kolik vydrží pneumatika? | Autoservis | autoweek.cz

Kolik vydrží pneumatika?

Kolik vydrží pneumatika?

19.03.2018 | Rybecký Vladimír | Autoservis

Pneumatika vydrží téměř 100 000 km. Výsledky dlouhodobého testu společnosti Continental a měření zbytkového dezénu a opotřebení pneumatik potvrdily vysokou životnost a výborné jízdní vlastnosti pneumatik PremiumContact 6.
Continental uskutečnil sedmiměsíční testování letních pneumatik PremiumContact 6, do kterého zapojil deset běžných řidičů nejen z České republiky, ale i Slovenska. Účastníci, oslovení a vybraní prostřednictvím facebookové stránky Continentalu, museli splnit podmínku, že v období od dubna do října najezdí alespoň 15 000 km a vystaví tak pneumatiky určité zátěži. Mezi testery se však našli i tací, kteří najezdili o desetitisíce kilometrů více. Deset řidičů urazilo v průměru 28 142 km, nejvíc se podařilo najezdit taxikáři Stanislavovi Mikovi z Púchova, který na pneumatikách odřídil 78 854 km.
 
Výsledkem testu měly být informace o celkovém opotřebení pneumatik a data z průběžného (každých 5000 km) měření zbytkového dezénu, z nichž se dá odhadnout celková životnost pneumatiky. Důležitou součástí přípravy každého vozu byla kontrola a případná oprava geometrie zavěšení, aby byly zajištěny objektivní výsledky.  Odhad životnosti přední poháněné pneumatiky byl na základě testu 42 359 km a zadní poháněné pneumatiky 97 803 km. Tato čísla dokládají zvýšení životnosti plášťů až o 15 %.
 
„Potvrdily se nám naše odhady a můžeme konstatovat, že pneumatika PremiumContact 6 má velmi vysokou životnost a výborné vlastnosti. Díky získaným hodnotám jsme se ujistili, že tento model převýšil své předchůdce Conti PremiumContact 5 a Conti SportContact 5,“ uvedl Aleš Langer z oddělení Zákaznického servisu Continental Barum s.r.o.
 
Testovací jezdci nejvíce ocenili především vysokou životnost pneumatiky. Podle odborníků z Continentalu nezávisí na počtu naježděných kilometrů, ale odvíjí se od stavu vozovek, v jakých se pneumatika pohybuje. Zjistilo se také, že u všech jezdců byla více opotřebená pravá přední pneumatika než levá.
 
Hodnocení testovacích jezdců
Testovací jezdci také přidali vlastní pocity. „Pneumatiky mě příjemně překvapily. Skvěle drží na mokré vozovce. Osobně jezdím ve sportovnějším typu auta a v zatáčkách bylo díky těmto pneumatikám jistější a výrazněji tišší,“ zhodnotil po závěrečných testech voják z povolání Miroslav Szijartó.
 
Nízkou hlučnost pneumatiky ocenil také architekt Nikolas Babiš: „Vynikající pneumatika v parametru hlučnosti. Když jsem vyjel na nějakou kvalitní vozovku, tak jsem neslyšel nic jiného než aerodynamický hluk od konstrukce auta.“
 
Tipy jak prodloužit životnost pneumatik
1) Správně nastavená geometrie zabrání tomu, aby se pneumatiky sjížděly nerovnoměrně
2) Kontrolujte pravidelně tlak v pneumatikách, ideálně každý týden, v nejhorším případě alespoň jednou měsíčně - správný tlak v pneumatikách nejenže prodlouží jejich životnost, ale přispěje také k úspoře paliva
3) Pravidelně vyměňujte pneumatiky mezi hnací a hnanou nápravou. Tato výměna se doporučuje každých 5000 až 10 000 km, což u většiny motoristů znamená interval mezi výměnou letních pneumatik za zimní a naopak
4) Samotné opotřebení se odvíjí od způsobu jízdy a péče každého řidiče, obojí má zásadní vliv na životnost pneumatik.