kondiční jízdy v autoškole absolvoval každý čtvrtý řidič | Autoservis | autoweek.cz

Kondiční jízdy v autoškole absolvoval každý čtvrtý řidič

Kondiční jízdy v autoškole absolvoval každý čtvrtý řidič

01.12.2015 | Rybecký Vladimír | Autoservis

Zkušenosti s doplňkovými kondičními jízdami v autoškole má 26 % českých řidičů, 9 % z nich přiznalo, že se jejich řidičské dovednosti po absolvování kurzu nijak nezlepšily. Vyplývá to z průzkumu finanční společnosti Volkswagen Financial Services.
Nejen v zimním období, ale v průběhu celého roku jsou na silnicích klíčové řidičské dovednosti jednotlivých účastníků provozu. Ty lze trénovat v jkurzech kondičních jízd.

Od 1. listopadu nejenže vstupuje v platnost povinnost mít na motorovém vozidle kategorie M nebo N zimní pneumatiky, ale zároveň si musíme zvykat na počasí, které nezřídka jízdu vozem ztěžuje. Ať se již jedná o vydatnější a častější dešťové přeháňky, sníh či ledovku na silnici, mnoho řidičů může mít v zimních měsících problém svůj vůz bezpečně či vůbec používat. Proto jsou v nabídce autoškol kurzy kondičních jízd, které by měly řidiče na jízdu nejen v nepříznivém počasí lépe připravit.
 
Mezi hlavní důvody pro absolvování kondičních jízd patří podle Václava Neumanna z autoškoly Praha-Smíchov většinou dlouhé pauzy v řízení. Zájem je tedy téměř výhradně o praktickou část. K rozdílům v řízení žen a mužů dodává, že ženy jsou zpravidla klidnější a zodpovědnější, naopak muži se rychleji učí, ale jsou mnohem více agresivní a tím pádem jsou častějšími aktéry dopravní nehody.
„Hlavním důvodem, proč si Češi zaplatí hodiny kondičních jízd, je zejména nejistota při řízení vozu. V našem průzkumu ji uvedlo jako hlavní důvod 26 % respondentů. Nejčastěji tak odpověděli řidiči starší 54 let (36 %), následovaní nejmladší skupinou řidičů do 26 let (33 %) a 24 % respondentů bylo nuceno opět usednout za volant s instruktorem autoškoly kvůli služebnímu vozu, který musí při výkonu svého zaměstnání nově používat, aby si tak osvěžili nejen své teoretické znalosti, ale zejména praktické řidičské dovednosti,“ říká Lukáš Cankař, vedoucí úseku Marketing a Brand management ve společnosti Volkswagen Financial Services.

Téměř každý desátý absolvent kurzu kondičních jízd také připustil, že jej zpět do autoškoly přivedlo počasí charakteristické zejména pro zimní období, kdy se auto chová na vozovce jinak než v průběhu teplých měsíců.

Průzkum se také řidičů tázal, zda se cítí sebevědoměji při řízení na českých silnicích, anebo v zahraničí. 63 % řidičů preferuje pro pocit jistoty za volantem tuzemské silnice, 5 % však uvádí, že sebevědomí jim vzrůstá při řízení v zahraničí. Důvodem pro 44 % respondentů jsou tamní kvalitnější silnice a pro 40 % zase obezřetnější řidiči oproti českým.Průzkum byl realizován v říjnu 2015 prostřednictvím online nástroje Instant Research. Průzkumu se zúčastnilo 515 respondentů s řidičským oprávněním skupiny B a aktivních řidičů v České republice.