léto na zimních pneumatikách si rozmyslete! | Autoservis | autoweek.cz

Léto na zimních pneumatikách si rozmyslete!

Léto na zimních pneumatikách si rozmyslete!

04.05.2016 | | Autoservis

Bridgestone vysvětluje, proč je přezutí na letní pneumatiky jedinou smysluplnou možností.
Přibližně 43 % evropských řidičů přezouvá v chladné části roku na zimní pneumatiky, ale mezi regiony panují rozdíly - zatímco 92 % Poláků a 88 % Němců jezdí na zimních pneumatikách, činí tento ukazatel 23 % ve Francii a pouhých 8 % ve Velké Británii. Celkově se používání zimních pneumatik v Evropě rozšiřuje. Další výzkum společnosti Bridgestone ukazuje, že téměř 10 % italských řidičů zůstává na zimních pneumatikách po celé léto a v Dánsku je tento ukazatel dokonce 18 %.
 
Jake Rønsholt, výkonný ředitel obchodní jednotky Consumer Business Unit společnosti Bridgestone Europe, k tomu poznamenává: „Pokud vás láká zůstat na zimních pneumatikách po celé léto, pak má Bridgestone pro vás jednoduchou radu: nedělejte to! Skutečnost je taková, že pouze letní pneumatiky vám mohou poskytnout bezpečnost a výkony, které potřebujete v teplém počasí.“
 
Přezujte na letní pneumatiky nyní
Zimní pneumatiky zůstávají díky svým speciálním směsím a dezénům v chladných podmínkách měkké a poddajné. Za nízkých teplot tak poskytují trakci a přilnavost na suchém, mokrém a zledovatělém povrchu. Avšak s rostoucí teplotou zimní pneumatiky tuto výhodu ztrácejí, jejich přilnavost klesá a dezén se začíná rychleji opotřebovávat.
 
Letní pneumatiky naopak používají tvrdší směs, která se nestane příliš měkkou a přilnavou na rozpáleném povrchu silnice. Letní pneumatiky poskytují při vyšších teplotách lepší celkové výkony než zimní pneumatiky, zejména z hlediska brzdného výkonu, ovladatelnosti, odolnosti vůči opotřebení, valivého odporu a hospodárnosti.
 
Bezpečnější jízda na mokru a suchu
Testy společnosti Bridgestone ukazují, že rozdíly ve výkonech mezi letními a zimními pneumatikami z hlediska brzdění a ovladatelnosti v teplejším počasí se mohou pohybovat mezi 8 % a 30 % v závislosti na stavu vozovky a teplotě. Na mokru a při teplotě cca 30 °C má vozidlo vybavené dobrými letními pneumatikami brzdnou dráhu až o 30 % kratší než vozidlo vybavené zimními pneumatikami. V některých podmínkách může rozdíl v brzdné dráze odpovídat dvojnásobku délky vozu!
 
Stejně důležitá je péče o pneumatiky
Kromě přezouvání na vhodné pneumatiky pro nadcházející roční období je důležitá také náležitá péče o pneumatiky. Pro bezpečnost, zejména pro ovladatelnost a brzdění, jsou dvěma nejdůležitějšími kroky pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách a hloubky dezénu.
 
Jednoduchá pravidla
Bridgestone doporučuje kontrolovat tlak v pneumatikách jednou za měsíc. Pokud si nejste jisti, jaké hodnoty tlaku výrobce doporučuje, naleznete je v návodu k obsluze vozidla, na rámu dveří řidiče, na víčku palivové nádrže nebo na víku odkládací schránky před sedadlem spolujezdce vpředu. Nedávný evropský výzkum ukazuje, že mnoho motoristů zanedbává péči o pneumatiky: 76 % motoristů nekontroluje tlak v pneumatikách jednou za měsíc a 54 % z nich kontroluje hloubku dezénu jen jednou za rok či dokonce nikdy!
 
Stručně řečeno, pro bezpečné cestování automobilem je nezbytné přezout zpět na letní pneumatiky jakmile se s námi zima rozloučí a pak pravidelně kontrolovat tlak v pneumatikách a hloubku dezénu.