mladší ojetiny než v evropě | Autoservis | autoweek.cz

Mladší ojetiny než v Evropě

Mladší ojetiny než v Evropě

04.12.2017 | Rybecký Vladimír | Autoservis

Ojetiny inzerované v ČR byly v listopadu mladší než evropský průměr. Roste poptávka po zánovních automobilech a nadstandardní výbavě.
Listopadová nabídka ojetých automobilů se vyznačovala mladšími vozy, než tomu bylo v předešlých měsících. Za poslední rok vozy inzerované na českém trhu omládly téměř o rok, což je pod evropským průměrem, který je podle studie ACEA 10,7 let. Spolu s tím vzrostla průměrná cena na 209 769 Kč, což souvisí i s vyšší poptávkou po bezpečnějších a lépe vybavených automobilech. Nabízené vozy měly v listopadu v průměru najeto 157 201 km. Informace vyplývají z kontinuálního sledování trhu s ojetými automobily, jehož výsledky měsíčně zveřejňuje společnost AAA Auto.
 
Věk vozidel nabízených v České republice v listopadu byl nižší než průměr ve všech 25 státech EU a zároveň byl i nižší než průměrný věk českého vozového parku, který je 14,5 let.
 
„Důvodem je neustále rostoucí poptávka po zánovních automobilech, což evidujeme i v našich autocentrech,“ uvedla generální ředitelka AAA Auto International Karolína Topolová.
 
Celkově mohli zájemci v předposledním měsíci roku 2017 vybírat ze 76 000 ojetin, což představuje ve srovnání s říjnem mírný pokles. „Je to standardní vývoj. Obchod s ojetými vozy se vždy s koncem roku zpomaluje. Letos však pokles zatím není tak výrazný, pravděpodobně díky dobré finanční situaci domácností podpořené vysokým výkonem domácí ekonomiky, a také kvůli dosud celkem příznivému počasí, které při nákupu neomezuje výběr ani zkušební jízdy,“ uvedla Karolína Topolová.
 
Tradičně největší nabídka 21 193 automobilů byla zaznamenána v Praze. Naopak nejnižší počet inzerovaných aut i tentokrát nabídl Karlovarský kraj, kde se jednalo o 1864 kusů.