nebezpečné bakterie nejsou jen v klimatizaci | Autoservis | autoweek.cz

Nebezpečné bakterie nejsou jen v klimatizaci

Nebezpečné bakterie nejsou jen v klimatizaci

04.07.2016 | | Autoservis

Běžná osobní auta bývají plná bakterií, které mohou v některých případech dokonce až ohrožovat život posádky. Zjistili to mikrobiologové z univerzity v britském Nottinghamu, kteří letos provedli průzkum provozovaných osobních vozidel z hlediska hygieny.
Výsledkem jejich šetření je, že interiér aut bývá doslova poset bakteriemi jako E.coli, které mohou způsobovat nepříjemné střevní problémy, nebo Bacillus cereus, který vyvolává podobné příznaky jako při otravě jídlem. Kromě nich ve vozech objevili i stafylokoky a různé druhy plísní.

Četnost výskytu různých bakterii ve vozidlech se přitom pohybovala v průměru mezi 283 až 700 bakteriemi na cm2. Pro srovnání: stěry z veřejných toalet zpravidla vykazují hodnotu kolem 500 bakterií na cm2. Prostředí v interiéru vozidla tak může pro lidské zdraví představovat i velmi vážné nebezpečí.
 
Přímé ohrožení zdraví
Je obecně známo, že citlivější jedinci by měli ve svém voze každý rok měnit filtr klimatizace, který bývá pravidelně zanesen nejrůznějšími mikroorganismy a sporami plísní. Výzkum ovšem prokázal, že zdrojem infekce nemusí být zdaleka jen klimatizace.

Část bakterií a mikrobů si řidiči a spolucestující přinesou do auta neumytýma rukama, nebo na podrážkách bot, další část si doslova vypěstují tím, že v autě konzumují jídlo a nápoje. Podle výzkumu to v autě pravidelně činí až tři pětiny motoristů. Drobky, nebo vylité nápoje se pak stávají živnou půdou pro bakterie a plísně různých druhů.

Někteří řidiči používají prostor pod sedadlem téměř jako odpadkový koš. A o tom, co mohou zanechat ve vozidle čtyřnozí mazlíčci, není třeba ani hovořit. Výsledkem je, že se v autě rozjíždějí hnilobné procesy a ze zárodků se množí bakterie, které přímo ohrožují zdraví cestujících.
 
Špína snižuje cenu auta
Mnoho žen-řidiček využívá své auto i jako koupelnu a zrcadlo, u nějž se stihnou upravit či namalovat. Nánosy make-upu se objevují na volantu, klikách dveří, řadící páce či ruční brzdě. Právě make-up zanechává na materiálech interiéru viditelné skvrny a mapy, které se těžko odstraňují. Stopy líčidel lze najít v autě takřka každé ženy.

Nedostatečná čistota a hygiena ve voze nejenže snižují komfort jízdy, ale negativně se projevují i na jeho ceně. Za zachovalý vůz s čistým interiérem, který nezapáchá, lze při případném prodeji logicky dostat více.

„Vozidla hned po výkupu směřují do myčky a naši specialisté důkladně čistí nejen exteriér, ale i interiér vozu. Ročně takto ošetří přes čtyřicet tisíc vozidel. Detailní čištění vždy odhalí drobky pod sedadly, mezi sedačkami, nebo v jiných těžko dostupných místech,“ komentuje hygienické postupy největšího českého prodejce ojetých vozidel generální ředitelka AAA AUTO Karolína Topolová.

„Stejně jako svou domácnost udržujeme průběžně v čistotě a staráme se o pořádek, tak i vnitřní prostor našeho vozu bychom měli pravidelně čistit a dezinfikovat. Nestačí jen vysávat jednou za tři měsíce a není dobré šetřit ani na tepování a odborném vyčištění autosedaček, zejména pokud vozíte často děti. Je proto nutné auto pravidelně zbavovat nečistot a dbát i na funkčnost a nezávadnost klimatizace, kterou všichni dýcháme,“ radí pediatrička Adriana Borošová.