potenciální problém pro automobilky | Trendy | autoweek.cz

Potenciální problém pro automobilky

Potenciální problém pro automobilky

09.07.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Sdílené automobily bez řidiče mohou v budoucnu snížit prodej automobilů v USA až o 40 %.
Sdílené autonomní vozy mohou příštích 25 letech snížit prodej automobilů v USA o 40 %. To je trend, který může přimět giganty, jako jsou GM a Ford, snížit o více než polovinu objem výroby. Ve zprávě analytika z Barclays se uvádí, že za stejné období poklesne počet vozů na amerických silnicích na 100 milionů, což je 60 % pokles oproti současnému stavu. Roční prodej současně zaznamená pokles o 40 % na 9,5 milionů vozů. „GM a Ford by snížily výrobu v Severní Americe o 68 %, resp. 58 %,“ uvádí se ve zprávě.
 
Sdílené autonomní vozy, označované jako „robotické taxi“, se v blízké budoucnosti dají ovládat pomocí chytrého telefonu. Třebaže osobní vlastnictví osobních automobilů a pick-upů nebude zcela vyloučeno, očekává se, že vozy bez řidiče překvapí rodiny mnoha možnostmi.
 
Poradenská firma Boston Consulting Group očekává, že trh s autonomními vozy, které způsobují rozruch v automobilovém průmyslu, vzroste do roku 2025 na 42 miliard dolarů a do roku 2035 se budou podílet 25 % na celkovém prodeji.
 
GM ale nechávají tyto prognózy v klidu. Mluvčí GM Jim Cain k tomu řekl: „Nahlédli jsme za obzor a zvážili, jak technika může změnit trh… Naši konstruktéři, vědci a technici pracují na samotné špičce oboru a jsme přesvědčeni, že GM bude i v budoucnosti velmi úspěšné.“
 
Ford se zdržuje jakýchkoli komentářů.