pozor na gilotinu na čtyřech kolech | Autoservis | autoweek.cz

Pozor na gilotinu na čtyřech kolech

Pozor na gilotinu na čtyřech kolech

11.08.2014 | Rybecký Vladimír | Autoservis

Allianz radí: pokud měříte 190 cm a víc, rozhodně nesedejte do kabrioletu!  

Luxus, styl, volnost a zábava. To jsou čtyři největší výhody kabrioletu. Svézt se v něm je parádní letní zážitek, ale jízdu s větrem ve vlasech je však třeba si užívat s rozumem.

 

Podle nejnovější studie Allianz centra pro technologie může mít vyklánění se z kabrioletu už v rychlosti 6 km/h fatální následky. Zvlášť dlouháni, tedy lidé s výškou kolem 190 cm a vyšší, jsou při převrácení vozidla nejzranitelnější.

 

Z praktického hlediska jsou právě stylové kabriolety, které jsou například v Německu, ač není letní jižní destinací, velmi populární, těmi nejnebezpečnějšími vozidly. Podle studie mnichovského Allianz centra pro technologie může dojít ke smrtelným následkům už při malé rychlosti. Pokud se pasažér z kabrioletu vyklání, nebo se při jízdě postaví, náraz anebo prudké brzdění nemá šanci ustát a riskuje zaručený pád či zranění. Tyto následky mohou nastat už při rychlosti 6 km/h. V rychlosti 40 km/h už hrozí vážná zranění hrudníku, žeber, vnitřních orgánů či dokonce katapultování pasažéra z vozidla. Takovou jízdu už by cestující nemusel přežít.

 

Nepřijděte o hlavu

Některé crash testy dokonce varují hlavně mužskou osádku vozu vyšší než 190 cm, aby si do kabrioletu vůbec nesedala. Při převrácení vozidla na střechu se totiž hlava vysoké osoby stává bodem, který z vozidla nejvíc vyčnívá. Rám čelního skla se při nárazu lehce zdeformuje a pro cestujícího to může znamenat okamžitou smrt či trvalé následky.

 

Ani zákon o provozu na pozemních komunikacích neosvobodil cestující v kabrioletu od používání bezpečnostních pásů, takže je opravdu nejrozumnější vychutnávat si vítr ve vlasech řádně zajištěný. 

 

(Foto z crash-testu kabrioletů ADAC)