překvapující kalendář pirelli 2016 | Autoservis | autoweek.cz

Překvapující kalendář Pirelli 2016

Překvapující kalendář Pirelli 2016

12.12.2015 | Rybecký Vladimír | Autoservis

Kalendář Pirelli 2016 nevsadil na modelky, ale na ženy formující tvář dnešního světa. Zatímco v předchozích letech se v  kalendáři objevovaly nejkrásnější ženy a modelky celého světa, pro rok 2016 fotografka Annie Leibovitzová jej zasvětila silným ženským osobnostem současnosti.
Od vydavatelů 43. edice kalendáře to byl více než odvážný krok. Za výsledek ale ručí jedna z nejuznávanějších amerických portrétistek Annie Leibovitzová, která nafotila toto dílo letos v červnu ve svém ateliéru v New Yorku.

V minulosti vytvořila například legendární snímky Johna Lennona, zachytila rezignaci Richarda Nixona i tour kapely Rolling Stones v roce 1975. Pro časopisy Vanity Fair a Rolling Stone nafotila mnoho obálek, z nichž dvě se dostaly mezi čtyřicet nejlepších obálek světových časopisů posledních čtyřiceti let. Autorkou kalendáře Pirelli byla již v roce 2000, kdy fotila první akty ve své kariéře.
 
„Kalendář roku 2000 byl zkouškou focení aktů. Byl to jen koncept. Pro rok 2016 jsme vytvořili něco úplně jiného. Je to vybočení. Začala jsem uvažovat o rolích, které ženy hrají, o ženách, které něčeho dosáhly. A chtěla jsem udělat sérii klasických portrétů. Měla jsem za to, že na fotkách ženy musejí vypadat silně, mocně, ale též přirozeně – přesně takové, jaké jsou, bez přetvářky,“ říká Leibovitzová.
 
Kalendář Pirelli 2016 představuje 13 žen, které dosáhly výjimečných kariérních úspěchů, ať už na poli umění, sportu nebo sociálních věd. Jsou to: herečka a první čínská ambasadorka Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR) Yao Chenová, zakladatelka charitativní organizace Nahé srdce Rusko, pomáhající dětem bez domov, ruská modelka Natalia Vodianova, producentka a prezidentka společnosti Lucasfilm Kathleen Kennedyová, sběratelka umění a patronka Agnes Gundová se svojí vnučkou Sadie Rain Hope-Gundovou, tenistka Serena Williamsová, kritička a spisovatelka Fran Lebowitzová, prezidentka společnosti Ariel Investments Mellody Hobsonová, která podporuje charitativní projekty v Chicagu, filmová režisérka Ava DuVernayová, bloggerka Tavi Gevinsonová, íránská výtvarná umělkyně Shirin Neshatová, malířka a hudebnice Yoko Ono, rocková zpěvačka Patti Smithová a sólová komička Amy Schumerová.
 
Ženy podílející se na fotografování kalendáře mají rozdílný věk a postavení. Oproti dřívějším zvyklostem však nejsou v edici pro rok 2016 žádné akty.
 
Kalendář byl poprvé publikován v roce 1964. S výjimkou let 1967 a 1975 až 1984 vychází každoročně a na jeho realizaci se podílelo celkem 34 fotografů, z nichž 9 vytvářelo 2 edice. Dílo je neprodejné, tradičně určené významným zákazníkům, slavným osobnostem, královským rodinám a představitelům států.
 
Již popatnácté proběhla Charitativní aukce, kterou letos zaštítila Nadace Agrofert. Její výtěžek putuje jako ve všech předchozích případech na konto Masarykova onkologického ústavu, který peníze tentokráte využije na nákup ozařovacího lůžka pro celotělovou radioterapii. Výtisk s číslem 02947 v aukci získal za 158 000 korun Luděk Linduška z firmy Ertea. Celkový výnos ze všech dražeb v České republice přesáhl již částku 3 300 000 korun.
 
Přestavení nové edice kalendáře Pirelli pro rok 2016 bylo spojeno se spuštěním webové stránky (www.pirellicalendar.com) věnované celé historii kalendáře. Rozsáhlý archiv materiálů popisuje celý příběh od prvního vydání v roce 1964 až po současnost (zatím jsou zveřejněny materiály z 60., 70. a 80. let, zatímco 90. léta a nové tisíciletí budou následovat posléze).
  • Překvapující kalendář Pirelli 2016
  • Překvapující kalendář Pirelli 2016
  • Překvapující kalendář Pirelli 2016
  • Překvapující kalendář Pirelli 2016
  • Překvapující kalendář Pirelli 2016