při tankování lze ušetřit bez rizika | Autoservis | autoweek.cz

Při tankování lze ušetřit bez rizika

Při tankování lze ušetřit bez rizika

25.08.2015 | Rybecký Vladimír | Autoservis

Průměrně každých 8 km je v České republice čerpací stanice. Ne všechny ale nabízejí kvalitní pohonné hmoty. Díky plošným cenám ale jde všude platit jako u 200 nejlevnějších čerpacích stanic a přitom neriskovat.
Česká republika je rájem čerpacích stanic. Podle aktuální evidence, kterou vede ministerstvo průmyslu a obchodu, bylo k 30. 6. 2015 v zemi celkem 7045 čerpacích stanic. Jako veřejně dostupné je v České republice vedeno 3819 čerpacích stanic, navíc je tady dalších 629 stanic s vymezeným přístupem a přes 2597 neveřejných, které jsou například v areálech podniků či velkých garáží. Právě před těmi ovšem odborníci varují, protože kvalita paliva není kontrolována.
 
Z pohledu motoristů je hustá síť čerpacích stanic výhodou - nemusejí přemýšlet, kde natankují, protože mají na trase bezpočet příležitostí. Vysoká konkurence by navíc podle ekonomické teorie měla mít příznivý vliv na ceny. Tato domněnka se ovšem příliš nepotvrzuje. Podle pravidelného srovnání Evropské komise je v průměrných cenách nafty Česko 13. z 28 členských států EU a nafta je dražší než ve všech sousedních státech.
 
Ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích u dálnic a frekventovaných tahů jsou mnohdy až o 4 Kč za litr vyšší než jinde. Žebříček dvou stovek nejlevnějších čerpacích stanic Česka dokládá, že řidiči, kteří chtějí ušetřit, si musejí z frekventovanějších tahů zajet. To ale neplatí pro ty, kteří využívají takzvaných plošných cen. S plošnými cenami mohou řidiči tankovat levněji, než by mohli na řadě pump z žebříčku dvou stovek nejlevnějších.
 
„Při tak velkém počtu čerpacích stanic se hůře kontroluje a zaručuje kvalita pohonných hmot. V tom vidím přidanou hodnotu sítí, jako jsou Shell či EuroOil (Čepro), které jsou dlouhodobým garantem kvality,“ konstatoval Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon.
 
„Neveřejné stanice nejsou v zorném poli státních kontrol a nemají systémy péče a kontroly paliv včetně technologie. Mohou se častěji dostat do potíží s kvalitou pohonných hmot. Určitě by stálo za to prověřit, zda splňují také ostatní předpisy,“ varuje expert České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václav Loula.
 
Nákupní aliance Axigon spojuje jednotlivé členské společnosti do jednoho subjektu. V současnosti sdružuje kolem 10 000 členů, kteří měsíčně na příklad natankují přes 400 000 litrů pohonných hmot a nakoupí kancelářské potřeby za 900 000 Kč. Díky tomu i malé firmy, jež za měsíc natankují jen v řádu stovek litrů, získávají s Axigonem trvalé slevy, které jsou jinak dostupné pouze těm největším dopravním společnostem v ČR s měsíční výtočí v řádu stovek tisíc litrů. Mezi klíčové výhody tankovacích karet Axigon patří možnost využívat takzvaných plošných cen bez ohledu na to, zda je pohonné hmoty potřeba doplnit na dálnici D1 či v zapadlé obci na Bruntálsku.
 
Tankovací karty jsou dobrou volbou i pro ty, kteří obvykle tankují mimo drahé dálnice. Místo využití plošných cen si v takovém případě mohou ze stojanových cen u Shellu odečíst slevu 1,20 Kč z  litru na naftu a Natural a 2 Kč na litr paliva V-Power. U EuroOilu, který má v průměru nižší stojanové ceny než Shell, je sleva 0,50 Kč.
 
Nákupní aliance Axigon vydává karty, jimiž je možné platit u 900 čerpacích stanic v České republice a dalších 20 000 pump v Evropské unii. S těmito tankovacími kartami řidiči tankuji u všech čerpacích stanic Shell a EuroOil v ČR za takzvanou plošnou cenu nafty, která je v tomto týdnu 28,68 Kč/l. Mohou tak tankovat za cenu, jakou nabízí stovka nejlevnějších pump v Česku aniž by riskovali nízkou kvalitu paliva.