renault podporuje pacienty s roztroušenou sklerózou | Autoservis | autoweek.cz

Renault podporuje pacienty s roztroušenou sklerózou

Renault podporuje pacienty s roztroušenou sklerózou

30.09.2015 | | Autoservis

České zastoupení značky Renault již podruhé v letošním roce podpořilo pacienty s roztroušenou sklerózou. Organizátorům z Nadačního fondu Impuls na akci zapůjčilo model Trafic Passenger v prodloužené devítimístné verzi.
Dovozce vozů Renault se velmi angažuje také v oblasti sociální zodpovědnosti. Po březnovém Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS) v pondělí 28. září odstartoval další projekt na podporu lidí trpících touto nevyléčitelnou nemocí. Akce s příznačným názvem „Hledá se 16 tisíc“ si dala za cíl rozpohybovat 16 000 lidí v České republice.

Jako červená nit se celou akcí nese číslovka šestnáct. Expedice složená z řady dobrovolníků, pacientů, terapeutů a lékařů vyrazí na spanilou jízdu ve voze Renault Trafic Passenger, přičemž během šestnácti dní navštíví šestnáct vybraných měst v Čechách a na Moravě. Celé turné odstartovalo 28. září v 10:00 na pražském Karlově náměstí a poputuje nejprve do Karlových Varů, kde bude první zastávka, a skončí 13. října ve 14:00 opět v Praze na Náměstí Míru.

Renault Trafic Passenger v prodloužené verzi s devíti sedadly a interním označením L2H1P1 pohání čtyřválcový turbodiesel 1.6 dCi/103 kW, vůz na akci dostal zvýraznění speciálními polepy karoserie. Organizátoři s ním za šestnáct dní ujedou šestnáct set kilometrů a společně s pacienty v jednotlivých městech ujdou denně šestnáct tisíc kroků.

Vedle Prahy a Karlových Varů postupně navštíví také města Plzeň, České Budějovice, Jihlava, Žďár nad Sázavou, Brno, Uherské Hradiště, Vsetín, Olomouc, Ostrava, Ústí nad Orlicí, Hradec Králové, Poděbrady, Liberec a Teplice.

„Cvičím, protože mi cvičení pomáhá zlepšit kondici, ale i stav mysli ovlivněný nemocí. Proto jsem při rehabilitaci v roce 2011 vymyslel 24hodinový maraton cvičení nás pacientů s roztroušenou sklerózou. Když si na poslední ročník přišlo zacvičit asi tisíc lidí, říkal jsem si, kde je těch zbývajících šestnáct tisíc? Tak mě napadlo, že je pojedeme hledat, podělíme se o zkušenosti a získáme je pro myšlenku pohybu a rehabilitace,“ vysvětluje Roman Kvapil, který se s nemocí potýká již třináct let.

V každém městě, kam expedice „Hledá se 16 tisíc“ zavítá, si zájemci kromě jiného zacvičí, projdou s krokoměry, pobesedují s terapeuty a lékaři, případně vyposlechnou poutavé příběhy pacienta Aleše Zajíčka. Jeho ani roztroušená skleróza nepřipravila o cestovatelské choutky, a tak postupně navštívil například Nepál, Kamčatku, Barmu, Filipíny a křížem krážem projezdil Evropu.
„Rozhodl jsem se podpořit organizátory tím, že s nimi absolvuji celou putovní expedici a popovídám, jak aktivně lze s nemocí žít.“ dodává Zajíček. Pro lidi s roztroušenou sklerózou by se totiž pohyb měl stát nedílnou součástí léčby.

Stav pacientů kladně ovlivňuje včasné zavedení biologické léčby, dodržování léčebného režimu, spolupráce s lékařem, intenzivní rehabilitace a pravidelný pohyb. Pacienti s roztroušenou sklerózou se potýkají s únavou, depresemi, bolestivými spasmy a řadou dalších potíží, kde pravidelné cvičení pomáhá. Putovní expedice „Hledá se 16 tisíc“ by je mohla povzbudit v tom, aby nemoci vzdorovali a přišli si zacvičit.
 
Roztroušená skleróza – co se za tím skrývá?
Chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Propuká většinou v mladším věku (20 až 40 let) a častěji postihuje ženy. Typickými příznaky je střídání období záchvatů (atak) a zdánlivého klidu, přičemž se jedná o nepředvídatelný proces, a proto i léčba či prevence je těžká.

Na celém světě trpí roztroušenou sklerózou přibližně 2,5 milionu lidí. Rizikovými faktory nemoci jsou především genetická dispozice, EB virus (Epstein-Barrové), kouření a nedostatek vitaminu D. Podle epidemiologických průzkumů se nemoc v Česku nejvíce vyskytuje v Severních Čechách, což lékaři přisuzují tamnímu zhoršenému životnímu prostředí.
 
Nadační fond Impuls

Založen v roce 2000 s cílem podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou v Česku. Přispívá i na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v Evropské unii provozuje celostátní Registr pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS), přičemž jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů.