škoda auto testuje videomapping | Autoservis | autoweek.cz

Škoda Auto testuje videomapping

Škoda Auto testuje videomapping

20.03.2019 | | Autoservis

Škoda Auto testuje další technologie z oblasti Průmyslu 4.0. Rozšířená realita pomáhá v logistice balení sad dílů MKD pro exportní trhy. Laserové projekce určují správnou polohu dílu na paletě. Texty, obrázky a videa vysvětlují jednotlivé pracovní kroky.
V CKD centru Škoda Auto v Mladé Boleslavi pomáhá rozšířená realita pracovníkům v oblasti logistiky. V rámci rozsáhlých praktických testů podporují videomappingové projekce zaměstnance při plnění palet, do kterých se balí sady dílů MKD (Medium Knocked Down) určené pro export. Laserové projekce určují správnou polohu dílu na paletě. Texty, obrázky a videa názorně vysvětlují a ukazují, jak se mají komponenty optimálně upevnit a chránit. Systém rozpozná, pokud je některý z dílů umístěný špatně a pomáhá pracovníkům při uvedení na správné místo.
 
Pojem videomapping popisuje postup, pomocí kterého je možné promítat obraz přesně a bez zkreslení na jakýkoliv povrch. V CKD centru v Mladé Boleslavi se tato technologie využívá v rámci pilotního projektu když zobrazuje pokyny na určitém díle, na nosiči dílu nebo na podlaze haly centra.
 
Člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast Výroby a logistiky Michael Oeljeklaus vysvětluje: „Technologie videomappingu nám otevírají zcela nové možnosti v oblasti logistiky. Tato technologie z oblasti Průmyslu 4.0 podporuje naše pracovníky při přípravě expedice našich sad dílů na některé exportní trhy. Rozšířená realita tímto způsobem minimalizuje chybovost při balení sad dílů MKD na velkých exportních paletách a zvyšuje navíc bezpečnost pracovního prostředí.“
 
Systém videomappingu se skládá z laserového projektoru s ultra vysokým rozlišením a z HD kamery. Jako první systém rozšířené reality použitý ve Škoda Auto již nepotřebuje, aby pracovníci měli 3D brýle. V současnosti se technologie komplexně testuje a dále rozvíjí. Kamery se přizpůsobují intenzitě osvětlení v hale, aby přístroje spolehlivě zajistily projekci a snímaly své okolí za těchto podmínek.
 
Jelikož se v průběhu procesu již nemusí tisknout žádné dokumenty, ušetří CKD centrum papír a realizuje tak strategii Green Future zaměřenou na udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí.