sloučení dvou pojišťoven přineslo snížení průměrné ceny | Autoservis | autoweek.cz

Sloučení dvou pojišťoven přineslo snížení průměrné ceny

Sloučení dvou pojišťoven přineslo snížení průměrné ceny

06.03.2020 | | Autoservis

POVIndex ukazuje, že sloučení dvou pojišťoven přineslo výrazné snížení průměrné ceny povinného ručení, přesto lze očekávat zdražení.
Začátkem roku 2020 průměrná cena povinného ručení dosáhla hodnotu 6829, což byla nejnižší hodnota za historicky sledované období od srpna 2019. Razantní snížení bylo důsledkem sloučení nejdražšího poskytovatele povinného ručení s cenově průměrnou pojišťovnou. Za částku 6829 Kč bylo podle Broker Consulting POVIndexu možné sjednat povinné ručení pro nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW.
 
„Lednový pokles průměrné ceny povinného ručení na tuzemském trhu o téměř 11 % je přímým následkem absence nejdražšího povinného ručení zahrnutého do výpočtu Indexu. Spojením České pojišťovny a Generali pojišťovny pod společnou značku Generali Česká pojišťovna došlo ke snížení průměrné ceny povinného ručení za sledovaný vůz. Celkově ale nemůžeme očekávat snižování ceny pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Naopak, poslední čísla České kanceláře pojistitelů ukazují opačný vývoj. V loňském roce se na pojistném vybralo o 1,8 miliardy korun méně, než bylo uplatněno při škodných událostech,“ vysvětluje analytik neživotního pojištění Broker Consulting Jiří Váchal.
 
Záporný schodek na vybraném pojistném má za následek, že pojišťovny povinné ručení v podstatě dotují. „Tato situace je z dlouhodobého hlediska pro pojišťovny neudržitelná, protože se zvyšujícími se nároky na bezpečnost a technické vybavení osobních automobilů a na druhé straně i zvyšující se odškodné pro lidské oběti dopravních nehod budou schodek dále prohlubovat,“ komentuje analytik Broker Consulting Váchal.
 
Sloučení dvou významných hráčů pod jednu značku mělo za následek i zmenšení rozdílu mezi povinným pojištěním pro hlavní město a město velikosti Benešova. Rozdíl oproti POVIndexu je plus 7,8 %, respektive mínus 9,2 %.
 
„I v lednu trh s pojištěním z provozu vozidla zaznamenal zásadní změnu - odchod pojišťovny AXA z našeho, slovenského a polského trhu. Společnost kupuje Uniqa Insurance Group. Vzhledem k nutnému schválení dozorčích orgánů lze očekávat, že obchod bude dokončen ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Uniqa se stane pětkou v oblasti střední a východní Evropy,“ upozorňuje Váchal. 
 
Broker Consulting POVIndex ukazuje průměrnou cenu za typické povinné ručení pro nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, tedy typický vůz, které používají české domácnosti. Pojištění zahrnutá do POVIndexu obsahují nejvyšší možné krytí. Pojištění dostupná na trhu ale nemají úplně identický rozsah krytí. Vždy je potřeba posuzovat nejenom cenu, ale také rozsah benefitů ve vztahu k potřebám řidiče. Rozdíly v pojištěních jsou například v limitech pro opravu na místě, limitech pro vzdálenost hrazeného odtahu případně v možnostech náhradního vozidla.