taxi pro seniory do dalších měst | Autoservis | autoweek.cz

Taxi pro seniory do dalších měst

Taxi pro seniory do dalších měst

01.12.2017 | Rybecký Vladimír | Autoservis

Taxi v rámci speciální služby pro seniory Taxík Maxík, kterou do života uvedlo Konto Bariéry nadace Charty 77 ve spolupráci s lékárnami Dr.Max, brzy vyrazí do ulic dalších tří měst.
Projekt sociální taxislužby, která odveze seniory a další potřebné k lékaři, anebo třeba i na sraz bývalých spolužáků, pokračuje. Taxík Maxík poprvé vyjel v Prachaticích a Liberci v roce 2016. Letos se přidala hned trojice míst: Kutná Hora, Praha 5 a Ústí nad Orlicí. Okolo 90 % klientely speciální taxislužby tvoří lidé mezi 75 a 80 lety, zbytek pasažérů představují handicapovaní a děti.
 
Po Novém roce přibydou na seznam obsluhovaných lokalit další třiměsta. Službu Taxík Maxík, kterou do života uvedlo Konto Bariéry nadace Charty 77 ve spolupráci s lékárnami Dr.Max, budou moci od příštího roku využít i občané Benešova, Mostu a Svitav. Zástupci z těchto měst převezmou klíčky od nových vozů v Brožíkově síni pražské Staroměstské radnice 4. prosince 2017.
 
Financování projektu zajišťuje prodej produktů vlastní značky Dr.Max. Z každé prodané položky jde na speciální účet jedna koruna. Za takto shromážděné prostředky zakoupí Konto Bariéry nadace Charty 77 speciální mikrobusy, které pak poskytne městům či městským částem, respektive provozujícím organizacím. Ty mohou být různé. Například v Prachaticích službu realizuje Charita Vimperk, v Ústí nad Orlicí tamní Červený kříž.
 
„Jde o lokality a partnery doporučené sítí ambasadorů našeho projektu SenSen – Senzační Senioři. Díky nim máme velmi dobrý přehled o potřebách seniorů v nejrůznějších koutech Česka,“ vysvětluje ředitelka Konta Bariéry Božena Jirků.
 
Noví provozovatelé služby budou moci těžit z nasbíraných zkušeností svých předchůdců. Ty se mohou týkat například jednání s městy, právního ukotvení služby, nastavení dispečinku, provozní doby, výbavy aut, propagace či systému jízdného. Některé věci je užitečné sjednotit, jiné je lepší nastavit individuálně – například zmíněný tarif; někde je poplatek za službu paušální jako v hromadné dopravě, jinde zvolili taxu za kilometr.
 
„Právě proto, abychom dosavadní zkušenosti sdíleli a zúročili, jsme letos poprvé zorganizovali setkání současných i budoucích provozovatelů. Po dvou letech – s dostatečným odstupem a po dostatečné době fungování služby – měla taková výměna smysl. Nejde nám jen o plošné rozšiřování služby, ale také o růst její kvality,“ říká Božena Jirků.
 
Daniela Horáka, šéfa lékáren Dr.Max, které nákup vozidel financují, rozšiřování služby do dalších tří měst těší: „Projekt jsme startovali s představou, že se, když to řeknu s trochou nadsázky, stane prostě nekonečným. A všechno nasvědčuje tomu, že to byla správná ambice.“
 
Nové vozy se už tradičně partnerským organizacím předávají v adventním čase. Atmosféru letošního ceremoniálu podtrhne recitál Jaroslava Svěceného. Jeden z nejvýznamnějších českých houslistů současnosti vystoupí v Brožíkově síni bez nároku na honorář.