uvolňují se omezení i ceny povinného ručení | Autoservis | autoweek.cz

Uvolňují se omezení i ceny povinného ručení

Uvolňují se omezení i ceny povinného ručení

26.06.2020 | | Autoservis

V květnu se průměrná cena povinného ručení opět snížila, a to na hodnotu 6543. To znamená nejnižší průměrnou cenu od začátku sledování vývoje POVIndexu od srpna 2019.
Za částku 6543 korun bylo podle Broker Consulting POVIndexu možné sjednat povinné ručení pro vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW, typický automobil, kterým jezdí české domácnosti. POVIndex průměruje cenu za celou republiku, v jednotlivých regionech se pak průměrná výše liší. V Praze si majitelé vozidel musí připravit na ceny v průměru o 10,9 % vyšší a ve městech velkosti Benešov naopak ušetří průměrně celých 14 %. 
 
„Kromě toho, že od ledna klesá průměrná cena povinného pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, lze v následujícím období očekávat, že dojde také ke snížení cen u ojetých a pravděpodobně i nových vozidel. Důvodem je jednoznačně koronavirus. Pandemie zasáhla automobilový segment velice tvrdě. Výroba aut byla v porovnání s loňským rokem až o 90 % nižší. Pokračuje i propad registrací nových osobních aut. Proto je možné očekávat, že prodejci aut zlevní. Pravděpodobně nepůjde o přímé snížení prodejní ceny, ale prodejci budou veřejnost lákat k nákupu pomocí výrazné marketingové pobídky v podobě akčních slev, akcí na lepší výbavu za stejnou cenu či na další nadstandardní služby v rámci základní ceny,“ predikuje Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění Broker Consulting.
 
Od prvního července motoristy také čeká další změna související s povinným ručením, která vzešla z evropské mezinárodní dohody. Zelená karta se nově mění na bílou. Jedná se o možnost, nikoliv povinnost. „Tedy některé země si ponechávají zelenou barvu a některé přechází nově na bílou. Důležité je, že od července se motoristé v rámci Evropy mohou prokázat jak bílou, tak zelenou variantou karty POV. Ještě připomenu, že pojištění odpovědnosti z provozu vozidla musí mít každé vozidlo, které má registrační značku, technický průkaz, nebo je používáno na veřejných komunikacích. Zelená karta jako mezinárodní osvědčení o platném pojištění byla vydána na začátku roku 1949. Vizí do budoucna je digitalizace, tedy úplné zrušení karet,“ uzavírá Jiří Váchal.