v autě raději hudbu než pokémon go | Autoservis | autoweek.cz

V autě raději hudbu než Pokémon Go

V autě raději hudbu než Pokémon Go

30.07.2016 | | Autoservis

Místo Pokémon Go si radši zapněte playlist pro bezpečnou jízdu, radí Allianz.
Dříve si řidiči po nasednutí do auta zapínali rádio. V posledních týdnech se ale zdá, že hudbu ve vozech zcela přehlušil Pokémon Go. Důkazem je řada nehod, způsobených hráčem s mobilem v ruce. Že lovení pokémonů za jízdy zhoršuje řidičské schopnosti, je jisté, ale věděli jste, že posloucháním vhodné hudby si je můžete naopak zlepšit?
 
„Nejčastějšími aktivitami na chytrém telefonu za volantem je psaní SMS a telefonování, ale již se ukazuje, že smartphony budou stále nabízet více a více funkcionalit, které mohou při řízení představovat nebezpečí. Při hraní online her lidé pozorují pohybující se obrázky a řeší problémy s využitím svých vizuálních, manuálních a kognitivních schopností. Nic nemůže být při jízdě nebezpečnější,“ uvádí Jörg Kubitzki, odborník na dopravní bezpečnost z Allianz centra pro technologie.
 
Naopak staré dobré rádio či vlastní playlist z nás podle muzikologů může udělat lepší řidiče. „Hudba může zpomalit nebo naopak zrychlit krevní oběh, když je její tempo podobné lidskému pulzu,“ vysvětluje muzikolog Marcin Suder, jenž pro rakouskou Allianz loni vypracoval studii o vlivu hudby na řízení.
 
Ideální hudba pro bezpečnou jízdu je podle Sudera spíše pomalejší a klidná, s hlasitostí mezi 75 - 80 dB. Doporučuje vyvarovat se poslechu příliš rychlé, důrazné nebo pronikavé muziky. Tempo je podle něj dobré držet mezi 60 - 100 BPM, v autech není vhodné poslouchat například taneční nebo příliš emocionálně laděnou hudbu. Naopak vhodné jsou cizojazyčné písně, jejichž textům nerozumíme.

A pokud Vás již hudba v autě omrzí, podívejte se alespoň doma před cestou na web www.allianz.cz/automapa. Dopravně-bezpečnostní projekt Allianz Automapa hledá a opravuje nejrizikovější úseky na silnicích v Česku a poradí kudy nejezdit, abyste zbytečně neriskovali. Mapa vychází z dat veřejně přístupné databáze s lokalizací všech dopravních nehod evidovaných Policií ČR, zpracovaných podle komplexní metodiky.