v čr opět přibyly čerpací stanice | Autoservis | autoweek.cz

V ČR opět přibyly čerpací stanice

V ČR opět přibyly čerpací stanice

07.09.2018 | Rybecký Vladimír | Autoservis

Počet čerpacích stanic roste 11 let v řadě a dosáhl nového rekordu.
Podle aktuálně publikovaných údajů Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) bylo v ČR ke dni 14. 8. 2018 vedeno celkem 3974 veřejných čerpacích stanic, což představuje 56,5 % z celkového počtu 7039 stanic. Letos jich přibylo 34, což znamená, že jejich počet roste jedenáctým rokem v řadě. Počet standardních čerpacích stanic, kde se prodává především benzin a nafta, se však zvýšil jen o 4. Přibývají totiž hlavně plnicí stanice CNG (10 nových) a čerpací stanice LPG (dokonce 18 nových). MPO eviduje též takzvané čerpací stanice s vymezeným přístupem, které se rovněž nacházejí v různých podnikových areálech a kde se prodej pohonných hmot uskutečňuje omezeně na základě specifických smluvních vztahů. Jejich počet vzrostl o 11.
 
Ve skutečnosti jsou nově vznikající plnicí stanice CNG a čerpací stanice LPG mnohdy přidružené u stávajících čerpacích stanic jiných vlastníků. Na jedné adrese tak bývají evidovány dvě různé stanice s různými vlastníky, i když celý areál mívá společnou obsluhu.
 
Podle Ředitelství silnic a dálnic máme v Česku silniční síť o délce asi 55 756,5 km, což při počtu 3974 veřejných čerpacích stanic znamená, že motorista teoreticky míjí pumpu každých 14 km.
 
„Počet veřejných čerpacích stanic trvale roste již jedenáctým rokem v řadě a celkově je v Česku nejvíce čerpacích stanic v historii. Nelze to však chápat tak, že by se stejným tempem zvyšovala hustota čerpacích stanic. Pro běžného motoristu je směrodatný počet veřejných čerpacích stanic, který letos vzrostl o 34. Naopak počet neveřejných čerpacích stanic, které se nacházejí téměř výhradně v areálech podniků, se snížil o 26,“ vysvětluje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám poskytuje tankovací karty Shell a EuroOil.