veterány se těší čím dál větší oblibě | Autoservis | autoweek.cz

Veterány se těší čím dál větší oblibě

Veterány se těší čím dál větší oblibě

21.12.2017 | | Autoservis

V nabídce ojetých automobilů se vyskytují i kousky pro milovníky retra. Jde o tzv. youngtimery nebo ryzí veterány, které z výrobních linek sjely i před více než 30 lety, ale spolehlivě mohou svým majitelům sloužit i dnes.
Kdo má slabost pro automobilový design minulých desetiletí i pro tehdejší odolná technická řešení, mohl letos v autocentrech AAA Auto narazit na dvě desítky takových vozů. Třeba na Mercedes-Benz SL z roku 1987, Ford Mustang z roku 1967 či sportovní Chevrolet Corvette z roku 1987.
 
V poslední době je možné sledovat zvyšující se zájem o historická vozidla. Ten je zpravidla spjatý s vášní pro retro styl a staré časy, které však ještě nejsou dávnou historií. Ti, kteří i dnes dokážou někdejší hvězdu české automobilky ocenit, si mohou na trhu celkem vybírat. Ceny raritně zachovalých kusů ale šplhají relativně vysoko. Cena přes 100 000 Kč není v tomto případě nic neobvyklého. Vděčit za to můžeme šetrnému zacházení svých předchozích majitelů, kteří s nimi zpravidla najeli jen minimum kilometrů.
 
Vzpomínka na staré časy láká některé řidiče k pořízení si některé „staré klasiky“. Dalším velmi důležitým faktorem pro pořízení veterána je investiční hodnota takového vozu. „Při výkupu potenciálních veteránů se specializujeme na auta, která mají pokud možno co nejmenší kilometrový nájezd nebo se u nich dá očekávat výrazný nárůst hodnoty v budoucích letech. Rozhodně nevykupujeme každé staré auto, které k nám na výkup přijede,“ říká provozní ředitel skupiny AAA Auto Petr Vaněček. Není výjimkou, že během pár let takový vůz zvýší svou hodnotu o více než 100 %.
 
Kromě Škody Favorit nebo Škody 105 v prodejních místech AAA Auto čekají i nečekaně zachovalá auta zahraniční výroby z 60. let, jako kultovní Ford Mustang nebo GAZ Volga 21, 70. léta jsou v autocentrech zastoupena Fordem Ranchero (model 1972 - foto), Chevroletem Corvette nebo klasickým žigulíkem VAZ-Lada 2101. Z automobilů data výroby po roce 1980 můžeme jmenovat třeba raritně zachovalou Škodu Octavia s nájezdem pouhých 18 000 km od roku 1997.