vítězní energy scouts řeší úspory komplexně a nízkonákladově | Autoservis | autoweek.cz

Vítězní Energy Scouts řeší úspory komplexně a nízkonákladově

Vítězní Energy Scouts řeší úspory komplexně a nízkonákladově

14.10.2019 | Rybecký Vladimír | Autoservis

Vzdělávací kurz pro zaměstnance Young Energy Europe ukazuje, jak šetřit zdroje: využitím dešťové vody, modernizací osvětlení nebo výměnou jednorázových akumulátorů za dobíjecí. Na letošním MSV v Brně byly oceněny nejlepší projekty úspor.
O snížení dopadu hospodářství na životní prostředí se mluví prakticky všude. Jinak tomu nebylo ani na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, kde se cirkulární ekonomika, tedy šetrné nakládání se zdroji a jejich maximální využití s minimem odpadu, stala jedním z hlavních témat. „Nastavení efektivního využívání zdrojů, přechod na zelené zdroje energie nebo sdílenou ekonomiku jsou trendy témata, ale zároveň samozřejmou součástí vývoje společnosti,“ říká Soňa Jonášová, ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky, který byl na MSV garantem tématu.
 
Tuzemská ekonomika v evropském měřítku patří k těm energeticky nejnáročnějším. „Nejen průmysl samotný, ale hospodářství jako celek dnes už nemůže jinak než přehodnotit své postupy a obchodní modely a vydat se cestou udržitelného rozvoje. Snažíme se firmám ukázat, že někdy stačí i jednoduchá řešení,“ říká René Harun z Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK),
 
Před rokem proto ČNOPK spustila vzdělávací kurz Young Energy Europe, který učí zaměstnance zacházet šetrně se zdroji a pomáhá jim realizovat úsporná opatření. Prezentace projektů účastníků 2. ročníku kurzu byla součástí doprovodného programu k tématu cirkulární ekonomika.
 
„Kurz je skvělým nástrojem, který firmám dává šanci rozšířit si znalosti o to nejaktuálnější z prax, a ihned je uplatnit v rámci vlastních projektů," říká Soňa Jonášová, která jako porotkyně vybírala mezi projekty ten nejlepší. V porotě zasedli i ředitel odboru energetiky a ochrany klimatu ministerstva životního prostředí Pavel Zámyslický a jednatelka MgC Group Magdaléna Prunerová.
 
První místo obsadili Jiří Kašpar a Denis Kirpikov ze společnosti Madeta, kteří přemýšleli komplexně a nízkonákladově a připravili balíček úsporných pro celý závod v Plané nad Lužnicí. Autoři vítězného projektu se snažili využít všech poznatků z kurzu a nezaměřili se jen na jednu oblast úspor. „Nevymysleli jsme žádný převratný způsob šetření energie ani úspory CO2. Naše myšlenka byla připravit nízkonákladový balíček úsporných opatření, který lze realizovat téměř okamžitě. Začali jsme u osvětlení a vyměnili jsme sodíkové výbojky za LED světla,“ říká Denis Kirpikov. Dále se zaměřili na úsporu vody. Díky montáži moderních koncovek na hadice a instalací úsporných sprchových hlavic během jednoho měsíce snížili spotřebu vodu téměř na polovinu. Dalších úspor je možno v budoucnu dosáhnout lepšími technologickými postupy.
 
Celkem bylo prezentováno deset projektů. Druhým oceněným byl projekt na využití dešťové vody v objektu firmy Brose Kopřivnice a na třetím místě se umístil tým účastníků ze společností AV Media Event a Kuoni Global Mice, který se zabývá úsporou energie na eventech a konferencích.
 
Druhý ročník kurzu Young Energy Europe (YEE) odstartovala ČNOPK v dubnu. Během pěti školicích dnů v Praze a Brně získali Energy Scouts informace z oblastí ochrana klimatu, technická opatření pro energetické úspory, vliv lidského faktoru, efektivita zdrojů či podniková mobilita. V týmech pak vypracovávali zmíněné úsporné projekty. Pro ulehčení práce na projektu byly do kurzu zařazeny i bloky měkkých dovedností – projektový management, podniková komunikace a prezentace. Vzdělávací kurz YEE cílí především na průmyslové podniky. Mladí pracovníci se v něm naučí odhalit skryté rezervy úspor energie a jiných zdrojů ve svých firmách a stanou se ambasadory ochrany klimatu. YEE běží paralelně ve čtyřech evropských zemích, kromě Česka se zapojilo i Bulharsko, Řecko a Maďarsko. Projekt je podporován Spolkovým ministerstvem životního prostředí, ochrany přírody a bezpečnosti reaktorů a je součástí Evropské iniciativy k ochraně klimatu (EUKI).
 
V současné době probíhá přihlašování do dalšího ročníku, který začne v lednu 2020. Kurz je zdarma, kapacita je omezena na 30 osob.