výměna oleje nejčastěji jednou ročně a v servisu | Autoservis | autoweek.cz

Výměna oleje nejčastěji jednou ročně a v servisu

Výměna oleje nejčastěji jednou ročně a v servisu

03.05.2016 | Rybecký Vladimír | Autoservis

Bezmála dvě třetiny řidičů mění motorový olej ve svých vozech jednou do roka a až 47 % svěřuje tento úkol autoservisům, většinou neznačkovým. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti Paramo, která je výrobcem olejů značky Mogul.
Olej přispívá k hospodárnému využití paliva a má vynikající odolnost proti oxidaci za vysokých teplot i proti tvorbě úsad. Při výměně motorového oleje je důležité dodržovat několik zásad. Jen tak lze zajistit optimální podmínky pro dlouhou životnost motoru.  Každý řidič by se měl řídit pokyny výrobce vozidla a používat jen maziva určených specifikací.

Motorové oleje se nejčastěji nakupují v autoservisech, u čerpacích stanic a v obchodech s náhradními díly. Oproti roku 2011 vzrostl počet zákazníků, kteří nakupují online. Průzkumu, který pro Paramo provedla společnost GFK na konci roku 2015, se účastnilo celkem 608 uživatelů motorových olejů.

„Možná i to je důvod, proč téměř 47 % řidičů svěřuje výměnu oleje autoservisům, většinou neznačkovým. Jen necelá třetina motoristů spoléhá sama na sebe a olej mění vlastnoručně,“ říká Petr Kalach, marketingový manažer společnosti Paramo.

Ze zkušeností společnosti vyplývá, že mezi nejčastější chyby při výměně motorového oleje patří:

- chybně zvolený motorový olej (viskozitní nebo výkonová klasifikace)

- nedostatečné prohřátí motoru, resp. olejové náplně, před samotnou výměnou
- nedokonalé vypuštění celé olejové náplně
- opomenutí výměny olejového filtru nebo použití nekvalitních filtrů a následné znehodnocení nové olejové náplně
- nalití nedostatečného nebo naopak příliš velkého množství nového oleje
- nedodržení intervalů výměny motorového oleje
- u moderních vozů opomenutí úpravy servisního intervalu v řídicí jednotce pro další výměnu motorového oleje.

Za kvalitní olej si klidně připlatíme
Při výběru motorového oleje rozhodují u 63 % respondentů především technické parametry, u  56 % cena a u poloviny respondentů značka výrobku. Polovina motoristů neváhá zaplatit vyšší částku za prémiový olej. Ten řidiči nejčastěji spojují s lepšími mazacími schopnostmi při studených startech, prodlouženým servisním intervalem, delší životností a zvýšeným výkonem motoru.
Mogul je podle průzkumu spontánně nejznámější značkou motorového oleje. Se značkou Mogul se motoristé setkávají od roku 1927 a za tuto dobu se stala synonymem kvalitního motorového oleje. Oleje Mogul se kompletně vyrábějí v České republice, stejně jako jejich obaly a etikety.
  • Výměna oleje nejčastěji jednou ročně a v servisu
  • Výměna oleje nejčastěji jednou ročně a v servisu