vyměňte všechno najednou | Autoservis | autoweek.cz

Vyměňte všechno najednou

Vyměňte všechno najednou

12.07.2017 | Rybecký Vladimír | Autoservis

Doba oprav formou výměny jednotlivých dílů je minulostí. Aby byla oprava efektivní, je nezbytné vyměnit nejenom opotřebovaný nebo porouchaný díl, ale i součástky, které s ním spolupracují. Nyní na tento seznam přibyla spojka - kterou Valeo prodává ve speciálních sadách.
Opravárenské sady jsou v aftermarketu stále oblíbenější. Není se čemu divit - profitují z nich všichni zúčastnění. Majitel automobilu, k jehož opravě byla souprava použita, si může být jist, že se porucha nebude opakovat.
 
Potěší i mechaniky - jednak se nemusí trápit tím, že se jejich klient po několika týdnech vrátí nespokojen, a zároveň jsou sady o něco dražší a proto je marže z prodeje dílů vyšší. Tento systém je přínosný i pro výrobce dílů, protože zákazník je také spokojen a prodeje jsou vyšší.
 
„Pokud se opotřebuje kotouč spojky, vyplatí se vyměnit nejenom samotný kotouč a tlakovou desku, ale i ložisko a pokud je jím automobil vybaven i dvouhmotový setrvačník. Všechny tyto tři díly stejně budou později vyžadovat výměnu, ale když se to udělá najednou, výdaje na práci vzniknou jenom jednou,“ vysvětluje Roman Wierzbowski, vedoucí oddělení Powertrain Valeo Service Eastern Europe.
 
Dalším usnadněním práce pro automechanika je skutečnost, že si může z nabídky Valeo objednat jeden produkt s jedním katalogovým číslem a nezatěžovat se nutností navzájem sladit několik součástek, což se ne vždy podaří bezchybně.
 
Momentálně Valeo nabízí:
- Sady FullPack DMF, tedy sady s klasickým dvouhmotovým setrvačníkem (cca 50 referencí)
- Sady K4P, tedy pevný setrvačník, kotouč spojky vybaven torzními tlumiči vibrací a ložisko (mechanické nebo hydraulické CSC). Jedná se o levnější alternativu pro FullPack DMF. Pozor, sady K4P s CSC ložiskem jsou letošní novinka s novým katalogovým číslem! (dohromady cca 150 referencí)
- Sady skládající se ze spojky a CSC ložiska určeny pro vozidla z výroby vybavená pevnými, méně často dvouhmotovými setrvačníky, jejíchž stav během opravy nevykazuje nutnost výměny (cca 150 referencí)
 
„Sady představují budoucnost a jejich strmě stoupající prodej to jednoznačně potvrzuje. Mechanici se nemusí obávat navrhnout zákazníkům tuto možnost. Na školeních se občas ozve, že je to nafukování nákladů, ale řidič přece chce mít funkční vůz. Když vyměníte pouze kotouč spojky a necháte ještě funkční ložisko, tak můžete očekávat, že se klient nejpozději do roka do servisu vrátí. Jenže to bude mít pravděpodobně nepříjmenou pachuť, protože zákazník se často může vrátit se stížností, že si zaplatil výměnu spojky a už zase něco nefunguje,“ objasňuje Roman Wierzbowski.
 
Navíc montáž všech součástí spojkového systému od jednoho výrobce zaručí jejich optimální vzájemné fungování a odolnost. To je další velmi silný argument pro používání sad.