změny v registru vozidel | Autoservis | autoweek.cz

Změny v registru vozidel

Změny v registru vozidel

01.12.2016 | Rybecký Vladimír | Autoservis

Změny v registru vozidel provedete na jakémkoliv úřadě. Novelu zákona schválili poslanci. Pokud legislativní kolečko úspěšně dokončí, mohla by novela začít platit v první polovině příštího roku.
V budoucnu již nebude nutné při provádění změn v registru vozidel chodit na úřad v místě bydliště či sídla firmy, ale bude možné je provést na jakémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností, bez ohledu na to, zda tam má žadatel místní příslušnost. Vyplývá to z novely zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, kterou připravilo ministerstvo dopravy a ve třetím čtení ji schválila Poslanecká sněmovna. Novelu čeká ještě projednání v Senátu, následně ji posoudí prezident. Pokud legislativní kolečko úspěšně dokončí, mohla by začít platit v první polovině příštího roku.
 
Mezi úkony v centrálním registru vozidel patří nejen změna vlastníka registrovaného vozidla, odhlášení či vyřazení vozidla v případě jeho likvidace, ale například i žádost o výpis údajů z tohoto registru. Odhlášení a přihlášení vozidla při změně vlastníka bude možné rovněž provést v jednom kroku na jakémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností.
 
Novela navazuje na změnu, která platí od ledna loňského roku. Ta přinesla majitelům vozidel ulehčení v tom, že již není nutné, aby při převodu vozu na nového majitele chodil prodávající i kupující na registr vozidel zvlášť, ale stačí jediná návštěva. To zároveň zabránilo takzvaným polopřevodům, při kterých původní majitel auto odhlásil, ale nový je na sebe nepřevedl.