barva vozu prozrazuje víc, než si myslíme | Nové modely | autoweek.cz

Barva vozu prozrazuje víc, než si myslíme

Barva vozu prozrazuje víc, než si myslíme

30.12.2015 | Rybecký Vladimír | Nové modely

Průzkum ukazuje na výrazné osobnostní rozdíly mezi muži a ženami, jimž se líbí stejné barvy. Ford si nechal průzkum zpracovat s cílem lépe pochopit, v čem spočívá přitažlivost jednotlivých barevných odstínů. Nové modely Focus Red Edition a Black Edition tak chtějí oslovit zástupce obou pohlaví.
Barva vozu v mnoha případech vypovídá o tom, jakým dojmem chtějí lidé působit na své okolí. Nedávný průzkum, realizovaný na objednávku Fordu, ukázal, že barva automobilu prozradí mnoho také o tom, jakou má zákazník osobnost a jak vnímá sám sebe. V řadě případů vypluly na povrch silné kontrasty mezi muži a ženami, kteří si vybrali vůz stejné barvy. Například ženy jezdící v černých autech se často považují za cílevědomé a energické. Vadí jim, když není hned po jejich. Naopak muži upřednostňující černá auta označují sami sebe za chaotické. Přiznávají, že se nechají snadno rozptýlit a spoléhají na to, že věci, které začnou, dotáhne do konce někdo jiný.
 
Jiní jsou muži, kteří volí auta modré barvy. Naslouchají svým pocitům a emocím, při rozhodování dají spíš na city než na fakta. Řidičky modrých aut hledají harmonické vztahy a vyhýbají se konfliktům, mají však silnou vůli.
 
Z průzkumu dále vyplynulo, že pro muže, kteří dávají přednost stříbrným vozům, je snazší zachovat klid ve stresových situacích. Muži se zálibou v červené bývají nadprůměrně systematičtí a orientovaní na výsledek. Pánové v tmavomodrých vozech jsou zase častěji konzervativně založení. To mimochodem platí i o těch, již nosí tmavomodrý oblek. Naproti tomu u žen upřednostňujících stříbrnou, tmavomodrou a červenou se žádné specifické osobnostní rysy neukázaly.
 
„Barva vozu může prozradit hodně, ale většinou to platí jen tehdy, pokud vezmete v úvahu, zda se jedná o muže, nebo o ženu. To se ale změnilo, když jsme se dotazovali na kombinace červené a černé. Bez ohledu na pohlaví se líbily lidem, které přitahují rizikové a vzrušující aktivity s pořádnou porcí adrenalinu,“ řekla psycholožka Wendy Lord, která zpracovala závěrečnou zprávu o výsledcích průzkumu.
 
Ford si nechal průzkum zpracovat, aby porozuměl korelacím mezi preferovanými barvami a osobnostními rysy zákazníků. Designéři Fordu často hledají barevnou inspiraci v módě, nábytku i chytrých telefonech. Ford nyní uvádí na trh nový Focus ve variantách Red Edition a Black Edition. Tyto dva odstíny se přitom u mužů i žen dotazovaných v průzkumu objevovaly mezi první čtveřicí preferovaných barev.
 
Focus Red Edition má exteriér v červeném odstínu Race se střechou v černém odstínu Shadow. Černé jsou rovněž kryty zpětných zrcátek a lemování masky chladiče. V případě Focusu Black Edition je kombinace barev opačná: černá karoserie s červenou střechou, kryty zrcátek a lemováním masky. Komu by červená zrcátka a střecha připadala příliš extravagantní, může si bez příplatku zvolit tradiční barevné provedení v barvě karoserie. Obě varianty mají také exkluzivní černě lakovaná 18“ kola z lehké slitiny, sportovní podvozek a interiér oživený červenými švy. Nabídku pohonných jednotek tvoří zážehové motory 1,0 a 1,5 EcoBoost.
 
Na následujícím odkazu naleznete zábavný kvíz, který prozradí, jaká barva auta nejlépe odpovídá vaší povaze: https://www.playbuzz.com/fordeurope/car-colour-personality-quiz
 
  • Barva vozu prozrazuje víc, než si myslíme
  • Barva vozu prozrazuje víc, než si myslíme
  • Barva vozu prozrazuje víc, než si myslíme