byd v evropě nabídne elektrický sedan han | Nové modely | autoweek.cz

BYD v Evropě nabídne elektrický sedan Han

BYD v Evropě nabídne elektrický sedan Han

14.05.2020 | Rybecký Vladimír | Nové modely

Čínská automobilka BYD se zaměřuje na evropské trhy - v Norsku chce ještě letos začít prodávat SUV Teng. Nyní oznámila, že v Evropě nabídne i zcela nový elektricky poháněný sedan Han.
Sedan BYD Han měl mít světovou premiéru v dubnu na autosalonu Auto China v Pekingu. ten ale byl kvůli pandemii Covid-19 zrušen. V Číně se BYD nicméně chce držet původního harmonogramu se zahájením prodeje Han EV od konce června.

Nyní tento vůz míří do Evropy. Přestože BYD dosud neuvedl datum evropské premiéry vozu, odhalil už o něm některé informace. Podle BYD Europe bude čínská automobilka v Evropě pro Han usilovat o základní prodejní cenu mezi 45 000 a 55 000 eury (1,25 až 1,5 milionu Kč).

BYD uvádí, že Han EV byl koncipován, navržen a vyroben podle standardů, které jsou přizpůsobeny evropským luxusním automobilům. Han EV může současně těžit z více než deseti let zkušeností BYD výzkumu, vývoje a výroby vozidel s elektrickým pohonem. Používá akumulátory Blade ve vlastní platformě pro čisté elektrická vozidla. Akumulátory Blade dokáží dodávat proud až 800 A. Vysoce výkonný řídicí modul z karbidu křemíku zvyšuje špičkový proud o 58 %. Kromě toho je Han prvním čínským sériově vyráběným elektromobilem vybaveným inteligentním integrovaným brzdovým systémem IPB (Intelligent Integrated Brake System) společnosti Bosch, který nejenže přináší vyšší bezpečnost při brzdění, ale také umožňuje delší dojezd.

V Číně bude Han EV v prodeji buď s jedním trakčním elektromotorem 160 kW nebo ve dvoumotorové verzi se systémovým výkonem 197 kW. BYD uvádí dojezd 605 km podle NEDC a zrychlení z 0 na 100 km/h jen za 3,9 s.

Han bude vybaven DiPilotem, samoučícím se autonomním asistentem řízení. BYD systém vozu Han EV popisuje jako dosud nejinteligentnější systém řízení díky hardwarové konfiguraci a technologii 5G. BYD ovšem zatím žádné další podrobnosti o funkcích systému neposkytl.

Přesné plány uvedení vozu Han EV zatím BYD Europe neuvádí. Evropské zastoupení čínské společnosti ale nedávno oznámilo zahájení evropského prodeje pro jiný svůj model - plně elektrické SUV Tang EV600, které začne prodávat ještě letos v Norsku. Stejně jako Tang je i Han k dispozici v Číně také ve verzi PHEV, i když BYD ve svém oznámení tuto alternativu pro Evropu nezmiňuje.