kia sportage 2,0 crdi awd 6at gt-line | Nové modely | autoweek.cz

Kia Sportage 2,0 CRDi AWD 6AT GT-Line

Kia Sportage 2,0 CRDi AWD 6AT GT-Line

07.04.2018 | Rybecký Vladimír | Nové modely

Sportage je dlouhodobě jedním z nejprodávanějších SUV v Evropě a současně i nejprodávanějším modelem značky Kia v Evropě. Kia Sportage 4. generace je k dispozici i ve variantě GT Line s atraktivnějším vzhledem a sportovnějšími jízdními vlastnostmi.

Nová generace vozu Kia Sportage dostala zcela nový výraz - světlomety vozu nejsou začleněny do nižší a širší masky chladiče, ale posunuly se dozadu podél vnějších hran kapoty a okrajů blatníků. Snaha o důstojnější výraz, směřující víc k prémiovosti, je trochu na úkor jednoznačné svébytnosti designu předchozích generací.
 
Pohodlí
Pohodlné prostorné SUV je ve verzi GT-Line luxusně vybavené, takže v mnoha ohledech předčí konkurenci ve svém segmentu. Velmi příjemná jsou sedadla, na která se pohodlně nastupuje, což zde platí i o místech vzadu, kde je dostatek prostoru i pro kolena. Ke zvětšení prostoru kabiny dopomohlo prodloužení rozvoru o 30 mm. Mezi prvky komfortní výbavy najdeme mimo jiné i sedadla vyhřívaná vpředu i vzadu a vyhřívaný volant.
 
Technika
Podvozek konstrukčně vychází z minulé generace, ale změnilo se jeho nastavení s ohledem na snahu o poskytnutí vyšší míry cestovního komfortu.
 
Rozšířila se i nabídka systémů aktivní bezpečnosti především o systém autonomního nouzového brzdění AEBS, sledování mrtvého úhlu BSD a výstrahu na vozy přijíždějící ze stran při couvání RCTA. V nabídce ale není systém samočinného brzdění v kritických situacích.

Dvoulitrový turbodiesel je velmi dynamický a umožňuje plně využít schopnosti podvozku a systému 4x4, ale za to si dokáže vzít i 8,5 l nafty /100 km.
 
Sportovní edice GT Line přináší nejen prvky zvyšující atraktivitu vzhledu, ale i nastavení podvozku směřující ke sportovnější jízdě. Vyspělý systém pohonu všech kol Dynamax AWD, dodávaný firmou Magna, pracuje se systémem Torque on Demand, rozdělujícím točivý moment mezi nápravy od 100 % na přední kola po 50 % na kola zadní nápravy. Je doplněn o elektronickou uzávěrkou diferenciálu.
 
Výbava
Zajímavé je, že dotykový displej doplňuje dnes už neobvykle velký počet konvenčních spínačů, což na pohled možná vypadá konzervativně, ale v mnoha případech neodvádějí tolik pozornost řidiče od řízení.
 
V rámci nejmodernějších služeb konektivity lze využívat propojené služby Kia Connected Services, zajišťované společností TomTom, které na displeji vozu poskytují mnoho důležitých informací včetně dopravního zpravodajství. Na středové konzoli může být i indukční dobíjení telefonu.
 
Součástí základní výbavy verze GT-Line jsou mj. denní světlomety a zadní svítilny LED, elektricky ovládané víko zavazadlového prostoru, 8“ integrovaná GPS navigace, zadní parkovací kamera, JBL hifi 320 W s 8 reproduktory, služba Kia Connected Services, aktivní systém pro jízdu v pruzích LKAS atd.

Dojmy
Nová generace Sportage je vybočuje z trendu crossoverů, kterým postačuje jen zvýšená karoserie. Sportage je skutečné SUV schopné jízdy v terénu díky pokrokovému systému pohonu všech kol i celkové charakteristice podvozku se světlou výškou 180 mm. Pohon všech kol pro zvládání náročnějších překážek a kluzkého povrchu doplňuje možnost ručního uzamčení diferenciálu (do rychlosti 40 km/h) a možnost volby jízdního režimu. K tomu má řidič k dispozici i asistenty - řízení brzd při jízdě ze svahu a Auto Hold pro rozjezd ve stoupání. Výsledkem toho všeho je současně i suverénní zvládání méně kvalitních silnic, což bude pro tento vůz asi častějším úkolem.

Sportage s nastavením podvozku GT-Line na 19“ kolech je Sportage pohodlné stabilní auto, které si z označení SUV (Sport Utility Vehicle) bere mnohem víc tu užitnost než sportovního ducha pro potěšení z jízdy.

Samozřejmostí pro Sportage je, tak jako u všech modelů značky Kia, sedmiletá výrobní záruka na vůz (resp. 150 000 km) a také sedm let aktualizace mapových podkladů zdarma. Předností při hodnocení cenové nabídky je tradičně vysoká zůstatková hodnota vozů Kia Sportage.
 
Kia Sportage 2,0 CRDi AWD 6AT GT-Line - technické parametry
Místo výroby: Žilina, Slovensko
Karoserie: pětidveřové SUV se samonosnou karoserií
Koncepce: motor vpředu napříč, stálý pohon všech kol
Motor: vznětový čtyřválec 2,0 l s přeplňováním, 136 kW (185 k) při 4000/min, 400 N.m při 1750-2750/min
Převodovka: šestirychlostní samočinná
Délka: 4480 mm
Rozvor náprav: 2670 mm
Objem zavazadlového prostoru: 491 l/1480 l
Pohotovostní/celková hmotnost: 1873 kg/2250 kg
Jízdní výkony: největší rychlost 201 km/h, zrychlení 0-100 km/h za 9,5 s
Základní cena: 864 980 Kč (akční)
 
  • Kia Sportage 2,0 CRDi AWD 6AT GT-Line
  • Kia Sportage 2,0 CRDi AWD 6AT GT-Line
  • Kia Sportage 2,0 CRDi AWD 6AT GT-Line
  • Kia Sportage 2,0 CRDi AWD 6AT GT-Line
  • Kia Sportage 2,0 CRDi AWD 6AT GT-Line
  • Kia Sportage 2,0 CRDi AWD 6AT GT-Line
  • Kia Sportage 2,0 CRDi AWD 6AT GT-Line
  • Kia Sportage 2,0 CRDi AWD 6AT GT-Line
  • Kia Sportage 2,0 CRDi AWD 6AT GT-Line
  • Kia Sportage 2,0 CRDi AWD 6AT GT-Line