nový volkswagen crafter 4motion | Nové modely | autoweek.cz

Nový Volkswagen Crafter 4Motion

Nový Volkswagen Crafter 4Motion

12.11.2011 | Rybecký Vladimír | Nové modely

Volkswagen Crafter s pohonem všech kol Achleitner umožňuje dopravu těžkého nákladu do nejnáročnějšího terénu. Volkswagen tak má k dispozici kompletní nabídku užitkových vozidel s pohonem všech kol od Caddy až po Crafter s celkovou hmotností 3,5 t nebo 5,0 t.

Nový Volkswagen Crafter je v prodeji od jara 2011. Nyní nabídku rozšiřuje verze Crafter 4Motion s pohonem všech kol vyvinutým rakouskou specializovanou firmou Achleitner.

Crafter 4Motion s pohonem všech kol Achleitner je koncipován pro provoz v extrémním terénu.

Vzhledem k vyšší hmotnosti Crafteru a požadavku na extrémní průchodnost terénem je systém pohonu všech kol od firmy Achleitner vybaven redukčním převodem 2,5:1. Pohon všech kol se vyznačuje trvalým rovnoměrným (50:50) rozdělováním hnacího momentu mezi obě nápravy a sériově dodávanou uzávěrkou mezinápravového diferenciálu v rozdělovací převodovce a uzávěrkou zadního diferenciálu. Na přání lze objednat také uzávěrku pro diferenciál přední nápravy. Při aktivaci všech uzávěrek může přenášet jedno kolo až 100 % točivého momentu.

Firma Achleitner udělala i změny na podvozku s nezávisle zavěšenými předními koly a tuhou zadní nápravou, mj. použila zesílené pružiny umožňující delší zdvih kol, tlumiče s tužší progresivní charakteristikou a upravené stabilizátory. Výsledkem těchto úprav je zvýšení světlé výšky až o 280 mm v závislosti na zvolených pneumatikách (terénní nebo silniční).

K dispozici je výhradně nejvýkonnější motor 2,0 TDI přeplňovaný dvěma turbodmychadly z nabídky Crafteru vyladěný na 120 kW (163 k), který se již osvědčil v Amaroku a Transporteru. Při otáčkách 1800/min poskytuje maximální točivý moment 400 N.m.

Zejména poskytovatelé alternativních energetických zdrojů se musí často dostávat do oblastí, v nichž se jen málokdy nachází nějaká infrastruktura. Vozidla s pohonem všech kol zařazují do svých vozových parků také stavební společnosti, záchranné služby, technické pomocné závody nebo hasičské a policejní sbory. Volkswagen Užitkové vozy jim nabízí verze 4Motion modelových řad Volkswagen Transporter T5 (11 % vyrobených vozů má pohon všech kol) a Volkswagen Caddy (6 % vyrobených vozů má pohon všech kol) a Amarok.

Přestože se na výrobě vozidla podílejí dvě společnosti objednávku, servis, záruční plnění i všechny poprodejní služby jsou zajišťovány vybranými partnery značky Volkswagen Užitkové vozy. Crafter 4Motion s pohonem všech kol Achleitner se dodává ve všech karosářských variantách - jako kombi, skříňová dodávka, podvozek či valník s jednoduchou nebo dvojitou kabinou, s různými rozvory a výškami střechy. Bude možné jej objednávat od počátku ledna 2012 a první vozy se v ČR objeví koncem prvního čtvrtletí 2012. Cena Crafteru 4Motion pro český trh zatím nebyla stanovena.