riziko dovolených | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Riziko dovolených

Riziko dovolených

21.06.2011 | | Autoservis

Lidé při dovolených stále více riskují, nejčastěji jezdí z cest se zlomeninami a těžkými úrazy.

Dovolená bývá spojena nejen s odpočinkem, ale i s cestováním. Při poznávání cizích zemí však hrozí i častější výskyt úrazů a nemocí. Ty tam jsou přitom doby, kdy nejčastější patálií v zahraničí byly zažívací problémy. Podle statistik ČSOB Pojišťovny jsou nyní na špičce nejčastějších zdravotních problémů na dovolené zlomeniny a těžké úrazy.

"Zatímco před dvěma lety tomuto "žebříčku" vévodily zažívací problémy, onemocnění dýchacích cest nebo kožní problémy, dnes jsou v čele zlomeniny a těžké úrazy, které se dříve objevovaly z hlediska statistického vyjádření jen zřídka," uvedl Jaroslav Král, ředitel Odboru řízení produktů neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny.

 

ČÍM LIDÉ V ZAHRANIČÍ NEJČASTĚJI TRPÍ

zdravotní problém            četnost výskytu (%)

Zlomeniny            20%

Těžké úrazy            20%

Onemocnění zažívacího ústrojí   14%

Ostatní 13%

Onemocnění dýchacích cest            11%

Kožní problémy            7%

Záněty ucha            6%

Onemocnění zubů     6%

Povrchová poranění, rány            3%

zdroj: statistiky ČSOB Pojišťovny

 

Podle Krále tento obrat ve statistice souvisí i se stále častějším vyhledáváním adrenalinových zážitků při dovolené, popřípadě vyšší mírou hazardování se zdravím i při běžných aktivitách jako je například cykloturistika. Zlomeniny a těžké úrazy navíc patří mezi ta nejdražší rizika, která se mohou v zahraničí přihodit. "Například ošetření za zlomenou nohu na dovolené v Chorvatsku může klienta vyjít na více než padesát tisíc korun," potvrzuje Jaroslav Král a dodává "Jen se tím potvrzuje, jak je důležité se nezapomenout na cestu do zahraničí pojistit."

S těžkými úrazy nebo zlomeninami navíc velmi často vznikají i škody na majetku či zdraví třetím osobám. "Typickým letním příkladem je neukázněný cyklista, který při sjíždění cyklostezky přivodí zranění nejen sobě, ale i jinému cyklistovi. V takových případech mohou jít částky za odškodnění třetí osoby až do desetitisíců nebo statisíců korun," uvedl Král s tím, že v poslední době zájem o pojištění odpovědnosti v rámci cestovního pojištění neustále roste.