bosch zcela ovládne zf lenksysteme | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Bosch zcela ovládne ZF Lenksysteme

Bosch zcela ovládne ZF Lenksysteme

19.09.2014 | Rybecký Vladimír | Tiskové zprávy

Změna ve vlastnické struktuře: Bosch hodlá získat všechny akcie firmy ZF Lenksysteme. V roce 2013 tržby ZF Lenksysteme dosáhly hodnoty 4,1 miliardy eur. Má více než 13 000 zaměstnanců v osmi zemích.

Bosch plánuje zvýšit svůj podíl ve firmě ZF Lenksysteme GmbH (ZFLS) na 100 %. Firmy Robert Bosch GmbH a ZF Friedrichshafen AG podepsaly dohodu o změně vlastnické struktury. Doposud byla ZFLS se sídlem ve městě Schwäbisch Gmünd společným podnikem s podílem 50 %:50 % mezi společnostmi Bosch a ZF.

Se svými více než 13 000 zaměstnanci v osmi zemích se ZFLS věnuje vývoji, výrobě a prodeji ovládacích systémů řízení pro osobní i komerční automobily po celém světě. V roce 2013 dosáhla celkových tržeb v hodnotě 4,1 miliardy eur. ZFLS má pobočky ve dvaceti lokalitách a díky tomu zůstává aktivní na těch nejdůležitějších světových trzích s automobily. Kromě poboček v Evropě, USA a Číně vlastní ZFLS výrobní závody také v Indii, Brazílii a Malajsii. Vzájemnou smlouvu nyní musí schválit také antimonopolní úřad. Po dohodě obou stran nebude nákupní cena zveřejněna.

„Díky převzetí ZFLS posiluje Bosch svůj potenciál aktivně utvářet budoucnost mobility. ZFLS zaujímá vůdčí postavení v rychle rostoucí oblasti technologií elektrického ovládání řízení, a právě to je zásadní technologie pro automatizované řízení, pro mnohem efektivnější vozidla, a také pro elektrické automobily,“ řekl předseda představenstva společnosti Robert Bosch Dr. Volkmar Denner.

Společnost ZFLS získává 60 % svého celkového obratu svými elektrickými systémy pro ovládání. Důvodem úspěchu efektivních systémů ovládání řízení je jejich potenciál snižovat spotřebu paliva. Kupříkladu vozidlo střední velikosti s dvoulitrovým motorem může ušetřit na 100 km až 0,8 l paliva. Díky tomu dojde i ke snížení emisí o zhruba 14 g CO2 na 1 km.

Elektrické ovládání řízení je navíc v automobilech zcela zásadním komponentem pro mnohé asistenční systémy. Například asistent pro udržení vozidla v jízdním pruhu automaticky spoléhá na tento systém, aby udržel auto ve správném směru. Během start-stop dojíždění, při kterém dojde k vypnutí motoru během dojíždění, zajistí elektrická podpora, aby nedošlo ke změně ovládání řízení.Nepřetržitý růst

„Od roku 1999 zažívá společnost ZFLS silný růst. Tento úspěšný vývoj je možný mimo jiné díky výborné spolupráci mezi firmami ZF a Bosch. Rád bych srdečně poděkoval všem zaměstnancům ZFLS za jejich tvrdou práci a oddanost. Abychom nadále mohli uspokojit potřeby mnohem dynamičtějšího podnikatelského prostředí, dohodly se firmy Bosch a ZF na změně vlastnické struktury ZFLS,“ řekl generální ředitel ZF Friedrichshafen Dr. Stefan Sommer.

Úspěch ZFLS nezávisí jen na počtu inovací, které společnost uvedla na trh.

„Velkou měrou to záleží na zaměstnancích – jejich důrazu na kvalitu, jejich neutuchající oddanosti a to, do jaké míry se ztotožňují s našimi výrobky. To jsou zásadní důvody úspěchu ZF Lenksysteme,“ zmínil člen představenstva společnosti Robert Bosch a mluvčí Automobilové oblasti Wolf-Henning Scheider.

„Díky zahrnutí do struktury Bosch získáváme spolehlivého partnera, se kterým můžeme pokračovat v našem úsilí o technologické inovace a ekonomický růst,“ dodal viceprezident představenstva ZFLS Dr. Marcus Parche.Zaměření na inovace

Celkem 1 400 zaměstnanců ZFLS jsou inženýři. V roce 2013 firma věnovala 238 milionů eur na výzkum a vývoj. Od svého založení přihlásila na 750 patentů. Aktivity výzkumu a vývoje se zaměřují na propojení komponentů v rámci kompletních systémů prostřednictvím specifického softwaru. Například ZFLS nalezlo řešení pro sériovou produkci, která umožňuje ovládat auto napojené na přívěs i z chodníku jen přes smartphone. Právě tato technologie je vyráběna za použití komponent vyrobených jeho mateřskými společnostmi.

Společnost nenabízí jen řešení pro prémiový trh. Důkazem je například kompaktní elektrický systém řízení vyvinutý v Asii pro místní trh, který je z pohledu nákladů velmi efektivní. Díky tomu i zákazníci, kteří řídí cenově dostupnější vozidla, mohou mít užitek z větší efektivity, kterou zajišťují výrobky ZFLS.Vyhovět širokému spektru nároků trhu
„Inovativní síla firmy ZFLS a její mezinárodní působnost, obzvlášť v Asii a severní Americe, umožňují využít růstu silných ekonomik. Velmi charakteristickým prvkem firmy ZFLS je blízký kontakt se zákazníky. Ať už firma dodává jednotlivé komponenty nebo kompletní systémy, ZFLS je respektovaným partnerem pro výrobce automobilů a také umisťuje svoji činnost blízko svých zákazníků po celém světě tam, kde podnikají,“ zhodnotil Scheider.

V rámci své strategie internacionalizace, ZFLS se poslední době zaměřuje na investice v severní Americe a Asii.