ceny povinného ručení vůči koronaviru imunní | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Ceny povinného ručení vůči koronaviru imunní

Ceny povinného ručení vůči koronaviru imunní

01.05.2020 | | Tiskové zprávy

V březnu se průměrná cena povinného ručení se držela na velmi obdobné úrovni jako v minulém měsíci a dosáhla hodnoty POVIndexu 6819. Koronavirová krize tedy dopad na průměrné ceny povinného ručení neměla.

Za částku 6819 Kč bylo podle Broker Consulting POVIndexu možné sjednat povinné ručení pro typický vůz, kterým jezdí české domácnosti, Škoda Octavia 1,6 TDI/85 kW.
 
„Měsíc březen nepřinesl výrazné navýšení cen povinného ručení u sledovaného vozidla, a tím pádem ani nestoupla hodnota Broker Consulting POVIndexu. Mírné zdražení jsme zaznamenali v případě malého města velikosti Benešov u Prahy. V případě Prahy jsou ceny +10,8 % a u malého města -13,8 % od průměru. Podíváme-li se však na průběh sledování, je patrné, že oba měsíce, jak březen, tak únor, jsou hluboko pod hodnotami z října a prosince 2019, kdy byla hodnota POVIndexu nejvyšší,“ vysvětluje analytik neživotního pojištění Broker Consulting Jiří Váchal.
 
I když na ceny povinného pojištění vliv korovavirus neměl, do segmentu auto-moto přesto zasáhnul. Asi nejdramatičtěji patrný je dopad v oblasti cen ropy, které na světových trzích výrazně poklesly. Pro motoristy to pak  znamenalo výrazné zlevnění cen benzinu a nafty v řádu jednotek korun na litr, které je českém trhu patrné již několik týdnů.
 
„Již v minulém POVIndexu jsme zmiňovali uzavření registrů vozidel. Prodej nových vozů v autosalónech a ojetých vozů přes autobazary byl otevřen již 20. dubna. V tomto případě by převod vozidla měl být možný pomocí on-line formuláře dostupného na webových stránkách ministerstva dopravy. Nový majitel nesmí zapomenout na povinnost uzavřít povinné pojištění ihned po převodu vlastnictví,“ upozorňuje Jiří Váchal.
 
Broker Consulting POVIndex ukazuje průměrnou cenu za typické povinné ručení pro nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW. Pojištění zahrnutá do POVIndexu obsahují nejvyšší možné krytí. Pojištění dostupná na trhu ale nemají úplně identický rozsah krytí. Vždy je potřeba posuzovat nejenom cenu, ale také rozsah benefitů (zejména asistenčních služeb) ve vztahu k potřebám řidiče.